Jednostavan test krvi kako bi se proverilo da li nerođeno dete ima Daunov sindrom razvijen je kako bi se trudnice sačuvale od invazivnih pregleda koji mogu da izazovu pobačaj.
Naučnici su počeli da koriste novu tehniku kako bi utvrdili genetske anomalije koje uzrokuju promene stanja 10.000 beba u Velikoj Britaniji svake godine. Ovaj metod im je omogućio da pravilno dijagnostikuju 14 slučajeva koji imaju Daunov sindrom i 26 kod kojih je sve normalno. Do sada su trudnice proveravale da li kod njihove bebe postoji rizik od pojave Daunovog sindroma pomoću dva invazivna procesa.
Prvi, amniocenteza, podrazumeva uzimanje plodove vode i u nekim slučajevima može da uzrokuje pobačaj čak i kod žena koje nose zdrav plod.
Drugi podrazumeva biopsiju posteljice. U Britaniji se godišnje na ovaj način testira oko 30.000 žena, a jedna od 100 nakon toga ima spontani pobačaj.
Doktor Pastalis sa kiparskog Instituta za neurologiju i genetiku kaže da je novi metod kojim se dijagnostikuje Daunov sindrom veoma jednostavan, brz i lak i imaju ga sve laboratorije širom sveta jer ne zahteva skupu opremu i softvere.
„Testom može da se ispita 100 odsto osetljivosti i 100 odsto specifičnosti kako normalne trudnoće, tako i one sa Daunovim sindromom. Ova bolest je vid mentalne retardacije, a učestalost je jedan slučaj u 700 dece u svim svetskim populacijama”, objašnjava doktor Pastalis i dodaje: „Ovakav način testiranja će se u budućnosti pokazati kao prednost u odnosu na trenutne analize”.
Žene mnogo više rizikuju ako se odluče da urade invazivno testiranje koje podrazumeva ubacivanje igle u matericu ili uzimanje uzorka plodove tečnosti. Mnogo je lakše i bezbolnije da buduća majka uradi test krvi i ultrazvuk.
Komentari (0)