– Dugo pre nego što smo dobili Olivera, moj muž i ja smo odlučili da želimo da imamo samo jedno dete. Zbog problema sa reproduktivnim zdravljem koje sam imala u prošlosti, i to jedno je za nas predstavljalo pravi džek-pot, tako da nismo želeli više da iskušavamo sudbinu – otkrila je majka Dajana Burel, za onlajn portal “Parenting”. Ali nije prošlo mnogo vremena pre nego što je Dajana počela da preispituje svoju odavno donetu odluku. Ako se i vi pitate da li treba da imate još jedno dete, pogledajte neke činjenice koje vam mogu pomoći da odlučite.
– Nije stvar u tome da mi Oliver nije bio dovoljan – nastavlja Dajana priču o tome kako se predomislila – ali jednog popodneva dok sam slagala njegovu zelenu i plavu odeću, palo mi je na pamet – ja nikada neću slagati roze odeću. Tada sam počela da mislim o tome kako sam kao mlada maštala da ću imati ćerku, i da preispitujem mogućnost rađanja drugog deteta. Iste večeri sam predložila mužu da odloži planiranu vazektomiju na neko vreme.
Suzan Džefers, autorka knjige “Ja sam OK, ti si derište!”, koja govori o postavljanju prioriteta u životu, objašnjava da je potpuno u redu pitati se da li pravite ispravne odluke i izbore, bez obzira na to koliko dece imate:
ko imate samo jedno dete, pitaćete se da li je trebalo da imate još dece, a ako ih već imate više, pitaćete se da li bi vam život bio lakši da imate samo jedno.
Ako vam je teško da donesete odluku o tome da li treba da imate još jedno dete, zajedno sa partnerom odgovorite na sledeća pitanja:
1. Da li smo fizički i emotivno sposobni da se nosimo sa još jednim detetom?
2. Kako ćemo brigu o bebi uskladiti sa poslovima kojima se bavimo?
3. Gde želimo da budemo za pet godina?
4. Kako će drugo dete uticati na finansijsku situaciju, i generalno na naš brak?
5. Ako ne donesemo odluku odmah, da li će naš izbor biti ograničen našim godinama?
Takođe bi trebalo da razmotrite društveni pritisak, koji u nekim slučajevima može pogađati parove sa jednim detetom.
– Ako vaši prijatelji imaju dvoje ili troje dece, možete se osetiti izostavljeno – ističe Suzan Njuman, autorka knjige “Biti roditelj jednog deteta”, uz opasnku da je posebno je nezgodna situacija u kojoj vi želite još dece, a partner ne, ili obrnuto.
Čitavu stvar bi, takođe, trebalo razmotriti i iz ugla deteta. Da li će dete imati na koga da se osloni kada roditelji nisu tu? Da li će činjenica da je jedinac uticati na njegov karakter i vaspitanje? Dete će vas u jednom trenutku verovatno pitati zašto nema brata ili sestru i da li će ga nekad imati, pa morate biti spremni da odgovorite na takva pitanja.
– Ako ste sigurni da ne želite više dece, najbolje je da to svom detetu objasnite direktno i otvoreno – kaže Liza Jangblejd, pomoćni direktor Instituta za dečje zdravlje u Floridi, recite mu da ste zadovoljni trenutnom veličinom porodice i objasnite da postoji mnogo različitih vrsta porodica, i da je vaša jednostavno takva.
Ako je dete starijeg uzrasta, možete mu predočiti prednosti koje ima kao jedinac, kao što je, na primer, zasebna soba.
U slučaju da dete često pita zašto ne može da ima batu ili seku, ili se stalno žali povodom toga, ostanite čvrsto pri svom stavu i smireno mu objasnite o čemu se radi.
Dajana Burel je na kraju ipak odlučila da će Oliver ostati njeno jedino dete.
– Nakon meseci maštanja o ćerkici, ipak smo shvatili da smo zadovoljni trenutnim brojem članova naše porodice, i da želimo da to tako ostane. Kada je Oliver imao 18 meseci, moj suprug se podvrgnuo vazektomiji.
Odluka o drugom detetu je samo na vama i vašem partneru, ali razmislite dobro pre nego što bilo koju opciju proglasite konačnom.
Komentari (0)