Crna boja bebine stolice
Crna boja stolice se viđa kod novorođenčadi, tokom prvih nekoliko dana života, nevezano da li je beba dojena ili hranjena adaptiranim mlekom.
Senf-žuta boja bebine stolice
Senf žutu i jarko žutu stolicu često možemo videti kod dojenih beba i ovo je sasvim normalno.
Svetlo žuta boja bebine stolice
Svetlo žuta stolica je normalna pojava kod dojenih beba, ali ukoliko je retka, verovatno je reč o dijareji. Vodite računa da je beba dovoljno hidrirana ukoliko primetite više od sve vodenkaste stolice u toku dana. Što češći podoji i dojenje na zahtev osiguraće neophodnu hidrataciju.
Narandžasta boja bebine stolice
Do pojave narandžaste stolice dolazi usled pigmenata koji se nalaze u crevima vaše bebe. Može se javiti podjednako kod dojenih beba i beba hranjenim adaptiranim mlekom i sasvim je normalna stvar.
Crvena boja bebine stolice
Crvena stolica nije uvek znak za paniku. Ako ste vašoj bebi u ishranu uveli cveklu, recimo, stolica će gotovo sigurno poprimiti crvenkast ili ljubičast ton, što je normalno.
S druge strane, crvena i tamno crvena boja može da ukazuje na krv u stolici do čije pojave može doći usled crevne infekcije ili nekog ozbiljnijeg problema. Najbolje da proverite sa vašim lekarom ili pedijatrom ukoliko sumnjate da je stolica crvena usled prisustva krvi.
Zelena boja bebine stolice
Zelenu stolicu uglavnom možemo videti kod beba koje se dohranjuju, to jest, na ishrani su adaptiranim mlekom ili kombinovanoj ishrani (dojenje + AD). Ovo je potpuno normalno. U gotovo svim formulama se nalazi gvožđe, koje je najčešći uzrok obojenosti bebine stolice u zeleno.
Tamno zelena boja bebine stolice
Tamno zelenu stolicu viđamo kod beba koje su počele da jedu čvrstu hranu, poput graška i spanaća, mada se takođe javlja i kod beba koje su na ishrani adaptiranim mlekom.
Bela boja bebine stolice
Ukoliko primetite belu stolicu kod vaše bebe, to može ukazati na problem sa jetrom. Pozovite vašeg lekara u što kraćem roku i zakažite pregled kako bi se moglo ustanoviti tačno o čemu je reč.
Siva boja bebine stolice
Siva boja stolice može ukazati na problem sa varenjem i apsorpcijom hrane. Ako je primetite, kontaktirajte vašeg lekara obavezno.
Šta nam može reći TEKSTURA bebine stolice?
Tekstura bebine stolice je, pored boje, veoma bitan indikator bebinog zdravlja.
Novorođenčad
Stolica novorođenčadi ima gustu teksturu koja najčešće podseća na katran. To je sasvim normalno. Ipak, ukoliko novorođenče ima takvu stolicu i nakon par nedelja posle rođenja, uzrok može biti nedovoljan unos mleka. Obratite se pedijatru ili lekaru u tom slučaju.
Dojene bebe
Bebe koje su isključivo dojene mogu imati nešto ređe stolice sa primesama sitnih „semenkastih” delova. To je sasvim normalna pojava.
Bebe hranjene adaptiranim mlekom
Ukoliko su vaše bebe na kombinovanoj ishrani (dojenje + AD), njihova stolica će uglavnom biti nešto čvršća u odnosu na isključivo dojene bebe. Boja stolice može da varira od žute, zelene pa sve do braon i sve se smatraju normalnim.
Bebe kojima je uvedena čvrsta hrana
Nakon uvođenja čvrste hrane, postepeno ćete primetiti kako bebina stolica menja boju u braon, te postaje kao ona kod odraslih osoba.
Zatvor (konstipacija)
Prilikom uvođenja čvrste hrane, ali i u slučajevima dehidratacije, može se desiti da beba dobije zatvor. Stolica kod zatvora se prepoznaje po tome što je veoma čvrsta, najčešće u vidu peleta ili loptica. Beba se može mučiti i plakati prilikom defekacije, u nekim ekstremnim slučajevima se mogu pojaviti i krvi i hemoroidi. Kako da pomognete bebi koja ima zatvor, pročitajte OVDE.
Proliv (dijareja)
Dijareja je pojava retkih, vodenkastih stolica koje se javljaju nekoliko puta u toku dana. Kada su jako male bebe u pitanju, pogotovo one kojima još nije u ishranu uvedena čvrsta hrana, teško je odrediti da li je u pitanju dijareja ili samo jako retka stolica. Ipak, ukoliko se desi da vaša beba tokom celog dana ima retke i vodenkaste stolice, ili ako se to ponovi i narednih dana, onda je najverovatnije reč o dijareji. Vodite računa da je beba dobro hidrirana u slučaju dijareje. Šta raditi kad beba ima proliv, saznajte OVDE.
Sluzava stolica
Pojava sluzave stolice se često viđa kod beba koje pojačano luče pljuvačku usled izbijanja zubića. Gutajući veće količine pljuvačke, stolica može poprimiti sluzastu teksturu.
S druge strane, učestala sluzava stolica može biti indikator stomačne infekcije. Ako primetite da beba imamo konstantno sluzave stolice u periodu od nedelju dana, obratite se lekaru ili pedijatru.
Krv u stolici
Ukoliko primetite krv u stolicu, nemojte odmah paničiti. Krv se može naći u stolici ako beba ima zatvor (konstipaciju), ako se desi da prilikom dojenja proguta krv sa zacepljene bradavice ili može biti signal infekcije. Ako je količina krvi mala i beba deluje zdravo, sačekajte da vidite da li će doći do iste pojave i prilikom sledećeg menjanja pelena. Ipak, ako je količina krvi veća ili vam prosto ne deluje normalno, nemojte čekati – obratite se pedijatru ili lekaru odmah.
Delovi nesvarene hrane
Sasvim je normalno uočiti deliće ili čak komade nesvarene hrane u bebinoj stolici. Neka hrana još uvek predstavlja izazov za varenje vašoj bebi, s obzirom da je njen organizam u procesu učenja i prihvatanja nove vrste hrane, ukusa i teksture. Većina vlakana u povrću nije u potpunosti svarljiva, iz kog razloga se savetuje termička obrada sve hrane za bebu do godinu dana jer se kuvanjem olakšava razgradnja i apsorpcija nutrijenata.
Koliko često bebe treba da imaju stolicu?
Ako beba nema stolicu svaki dan, to ne znači da postoji neki problem, naročito kad su novorođenčad u pitanju.
Dojene bebe, starosti do nekih 6. nedelja mogu imati čak samo jednu stolicu nedeljno i to je sasvim ok.
Bebe hranjene adaptiranim mlekom ili dojene bebe koje se dohranjuju formulom najčešće imaju barem jednu stolicu dnevno, ali ukoliko se ona javlja ređe i to je ok.
Kada uvedete bebi čvrstu hranu, možete očekivati da će ona imati stolicu svaki dan, a nekad i više puta na dan.
Zatvor i dijareja često mogu biti znaci dehidriranosti ili pak dovesti do dehidratacije, iz kog razloga je važno na vreme prepoznati simptome dehidriranosti kod beba.
Ako vaša beba:
-ima manje od 6 punih pelena dnevno
-nervozna je
-deluje manje razigrano nego inače
-plače bez prisustva suza
-je neuobičajeno umorna
-ima podočnjake ili usukan predeo ispod očiju
-primetite da joj je fontanela usukanija nego inače
-povraća
U tom slučaju verovatno je reč o dehirataciji. Beba ne mora da ima sve navedene simptome, mogu se javiti dva ili više u zavisnosti u kojoj meri je dehidrirala. Pozovite lekara odmah ako sumnjate da je reč o dehidrataciji. Kako da pomognete bebi u slučaju dehidratacije pročitajte OVDE.
Izvor: healthline.com
Komentari (0)