Foto:

Koja su moja PRAVA NA POROĐAJU?

Izvor: Bebac.com

Upoznaj svoja prava

Pre nego što krenete na porođaj potrebno je da se pripremite putem psihofizičke pripreme za porođaj, da naučite vežbe disanja, da saznate kako će porođaj da izgleda ali i da se upoznate sa pravima koja imate tokom boravka u porodilištu.

Prave informacije biće vam od velike koristi. Važno je da znate da niste nemoćne, da „ćuti i trpi” nije rešenje, da imate pravo na adekvatnu brigu i negu i da u slučaju povrede prava imate kome da se obratite.

Pružamo vam najvažnije informacije o pravima koja imate na porođaju. 

 

Prava pacijenata

Ostvarivanje prava pacijenata zasniva se na partnerskom odnosu pacijenta kao primaoca zdravstvenih usluga i zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika kao davaoca zdravstvenih usluga. Partnerski odnos  podrazumeva uzajamno poverenje i poštovanje između pacijenta i zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika na svim nivoima zdravstvene zaštite, kao prava i dužnosti partnera u tom odnosu. 

Zakon o pravima pacijenata sa jedne strane pacijentima garantuje prava, a sa druge, propisuje pacijentima i određene dužnosti.

Prava koja su propisana Zakonom o pravima pacijenata su sledeća:

  1. Pravo na dostupnost
  2. Pravo na informacije
  3. Pravo na preventivne mere
  4. Pravo na kvalitet pružanja zdravstvene usluge
  5. Pravo na bezbednost pacijenta
  6. Pravo na obaveštenje
  7. Pravo na slobodan izbor
  8. Pravo na drugo stručno mišljenje
  9. Pravo na privatnost i poverljivost
  10. Pravo na pristanak
  11. Pravo na uvid u medicinsku dokumentaciju
  12. Pravo na poverljivost podataka o zdravstvenom stanju pacijenta
  13. Pravo pacijenta koji učestvuje u medicinskom  istraživanju
  14. Pravo deteta u stacionarnim zdravstvenim ustanovama
  15. Pravo pacijenta da na sopstvenu odgovornost napusti stacionarnu zdravstvenu ustanovu
  16. Pravo na olakšavanje patnji i bola
  17. Pravo na poštovanje pacijentovog vremena
  18. Pravo na prigovor
  19. Pravo na naknadu štete

 

Kada je reč o pravima na porođaju, od svih navedenih prava, izdvojićemo ona koja imaju najveći značaj u porodilištu.

Na porođaju imam pravo da…

1. NA POROĐAJU IMAM PRAVO DA BUDEM INFORMISANA O SVOM ZDRAVLJU I ZDRAVLJU SVOJE BEBE

Pre, tokom i nakon porođaja imate pravo na sve vrste informacija o stanju svoga zdravlja, zdravlja bebe, kao i da sve te informacije dobijete blagovremeno i na način koji je u vašem najboljem interesu.

Takođe, imate pravo da budete informisani o svojim pravima iz Zakona o pravima pacijenata.

 

 2. IMAM PRAVO DA ZNAM IME, PREZIME I FUNKCIJU MEDICINSKIH RADNIKA SA KOJIMA DOLAZIM U KONTAKT TOKOM BORAVKA U PORODILIŠTU

Imate pravo na informaciju o imenu i prezimenu i profesionalnom statusu zdravstvenih radnika, odnosno zdravstvenih saradnika koji učestvuju u preduzimanju medicinskih mera i postupaka tokom porođaja.

3.  NA POROĐAJU IMAM PRAVO NA KVALITETNU USLUGU I HUMAN ODNOS PREMA MENI 

Svaka žena koja uđe u porodilište ima pravo na blagovremenu i kvalitetnu zdravstvenu uslugu, u skladu sa zdravstvenim stanjem i utvrđenim stručnim standardima.

Pravo na kvalitet zdravstvene usluge podrazumeva odgovarajući nivo pružanja zdravstvenih usluga i humanog odnosa prema pacijentu.

4.  IMAM PRAVO DA BUDEM BEZBEDNA NA POROĐAJU

Svaka žena treba da se oseća sigurno i da bude bezbedna na porođaju, a porodilišta su u skladu sa tim dužna da prate savremene tokove zdravstvene struke i nauke, kako bi se rizici porođaja sveli na minimum.

5.  PRE SVAKE INTERVENCIJE KOJA SE SPROVODI NAD MOJIM TELOM ZDRAVSTVENI RADNICI SU DUŽNI DA ME O TOME OBAVESTE I ZATRAŽE MOJ PRISTANAK 

Pre donošenja bilo kakve odluke u vezi s predloženom medicinskom merom, imate pravo da od nadležnog zdravstvenog radnika dobijete sve informacije koje su vam potrebne za donošenje konačne odluke o pristanku ili nepristanku.

Po pravilu, nad vašim telom ne sme se preduzeti nikakva medicinska mera bez vašeg pristanka. Za invazivne dijagnostičke i terapijske medicinske mere potreban je pisani pristanak.

6.  NA POROĐAJU IMAM PRAVO DA MI SE U ŠTO JE MOGUĆE VEĆOJ MERI UMANJE BOL I PATNJA  

Svaka trudnica i porodilja ima pravo na najviši nivo olakšanja patnje i bola, saglasno opšteprihvaćenim stručnim standardima i etičkim principima, što podrazumeva i terapiju bola i humano zbrinjavanje.

7.  IMAM PRAVO NA NAKNADU ŠTETE 

Ukoliko dođe do stručne greške zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika prilikom porođaja, te vi kao pacijent pretrpite štetu na svom telu, ili do pogoršanja vašeg zdravlja dođe usled stručne greške, imate pravo na naknadu štete.

Pravo na naknadu štete niko vam ne može unapred isključiti ili ograničiti.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bebac.com (@bebaccom)

Kome da se obratim ukoliko smatram da su moja prava ugrožena?

Pacijent koji smatra da mu je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu, ili da mu je postupkom zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika, uskraćeno neko od prava iz oblasti zdravstvene zaštite, ima pravo da podnese prigovor zdravstvenom radniku koji rukovodi procesom rada (načelnik odeljenja) ili direktoru zdravstvene ustanove, odnosno osnivaču privatne prakse ili savetniku za zaštitu prava pacijenata (Pravo na prigovor).

 

Kome sve možete da se obratite?

Prigovor NAČELNIKU odeljenja

Budući da je jedan od mehanizama zaštite prava pacijenta i obraćanje načelniku odeljenja, savet je da se dok ste još u zdravstvenoj ustanovi pre svih obratite njemu, odnosno njoj, s obzirom da je to najbrži i najdelotvorniji mehanizam zaštite prava pacijentkinje, kako u pogledu otklanjanja eventualne povrede prava, tako i u pogledu predupređenja da do kršenja prava uopšte i dođe. To znači da možete u svakom trenutku da tražite da se obratite načelniku porođajnoj bloga, glavnoj sestri porođajne sale ili drugim nadležnim osobama za odeljenje na kojem se nalazite. Velike su šanse da će se čim zatražite da im se obratite stvari u vašu koristi promeniti.

Prigovor DIREKTORU ustanove

Ukoliko prigovor načelniku ili glavnoj sestri odeljenja ne pomogne, možete se obratiti i direktoru zdravstvene ustanove, a takođe i glavnoj sestri/tehničaru zdravstvene ustanove kada je u pitanju rad medicinskih sestara/tehničara.

Prigovor SAVETNIKU pacijenata

Savetnik pacijenata obavlja poslove zaštite prava pacijenata po podnetim prigovorima i pruža potrebne informacije i savete u vezi sa pravima pacijenata.

Savetnici pacijenata poslove zaštite prava pacijenata ne obavljaju u zdravstvenim ustanovama, kako je to bilo u periodu pre 2013. godine, odnosno u periodu pre stupanja na snagu Zakona o pravima pacijenata, već u gradskim ili eventualno opštinskim upravama.

Shodno navedenom, savetnik pacijenata je nadležan da postupa po prigovoru pacijentkinje odnosno njenog zakonskog zastupnika koji se odnosi na zdravstvene radnike odnosno zdravstvene saradnike koji su zaposleni u porodilištu koje se nalazi na teritoriji tog grada ili eventualno opštine.

Savetnik pacijenata ima zakonska ovlašćenja da postupa u granicama navoda iz konkretnog prigovora, koji se odnosi na oblast zdravstvene zaštite.

Zakonom nije propisan rok u okviru koga se može podneti prigovor.

 


Šta ako sam nezadovoljna postupanjem savetnika – zaštitnika prava pacijenata?

Ukoliko iz nekog razloga savetnik pacijenata ne pokrene, odnosno ne okonča postupak po urednom prigovoru, potrebno je da se obratite zdravstvenoj inspekciji, kao što to može inače učiniti, a naročito ukoliko ste nezadovoljni izveštajem savetnika po prigovoru.

Takođe se možete obratiti Lekarskoj komori, odnosno Komori medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara.

Na kraju, možete se obratiti i Zaštitniku građana.

Pored prava imate i odgovornosti

Zakon o pravima pacijenata, pored prava, propisao je i dužnosti pacijenata. U postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite dužnosti pacijenata odnose se na odgovornost za lično zdravlje, prema drugim korisnicima zdravstvenih usluga, zdravstvenim radnicima, odnosno zdravstvenim saradnicima, kao i drugim zaposlenima u zdravstvenoj ustanovi i privatnoj praksi.

Između ostalog, u ostvarivanju zdravstvene zaštite, pacijent je dužan da se pridržava opštih akata zdravstvene ustanove o uslovima boravka i ponašanja u njima, aktivno učestvuje u zaštiti, očuvanju i unapređenju svog zdravlja,  u potpunosti i istinito informiše nadležnog zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika o svom zdravstvenom stanju, pridržava se uputstava i preduzima mere propisane od strane nadležnog zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika.

Tekst realizovan na osnovu informacija dobijenih od strane Savetnika pacijenata, sekretarijata za zdravstvo, sektora za zaštitu prava pacijenata i na osnovu Zakona o pravima pacijenata. 

 

Vodič o pravima na porođaju preuzmite u PDF formatu klikom na baner ispod

 

prava na porođaju
Foto: Bebac.com

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Upoznaj svoja prava

Pre nego što krenete na porođaj potrebno je da se pripremite putem psihofizičke pripreme za porođaj, da naučite vežbe disanja, da saznate kako će porođaj da izgleda ali i da se upoznate sa pravima koja imate tokom boravka u porodilištu.

Prave informacije biće vam od velike koristi. Važno je da znate da niste nemoćne, da „ćuti i trpi” nije rešenje, da imate pravo na adekvatnu brigu i negu i da u slučaju povrede prava imate kome da se obratite.

Pružamo vam najvažnije informacije o pravima koja imate na porođaju. 

 

Prava pacijenata

Ostvarivanje prava pacijenata zasniva se na partnerskom odnosu pacijenta kao primaoca zdravstvenih usluga i zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika kao davaoca zdravstvenih usluga. Partnerski odnos  podrazumeva uzajamno poverenje i poštovanje između pacijenta i zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika na svim nivoima zdravstvene zaštite, kao prava i dužnosti partnera u tom odnosu. 

Zakon o pravima pacijenata sa jedne strane pacijentima garantuje prava, a sa druge, propisuje pacijentima i određene dužnosti.

Prava koja su propisana Zakonom o pravima pacijenata su sledeća:

  1. Pravo na dostupnost
  2. Pravo na informacije
  3. Pravo na preventivne mere
  4. Pravo na kvalitet pružanja zdravstvene usluge
  5. Pravo na bezbednost pacijenta
  6. Pravo na obaveštenje
  7. Pravo na slobodan izbor
  8. Pravo na drugo stručno mišljenje
  9. Pravo na privatnost i poverljivost
  10. Pravo na pristanak
  11. Pravo na uvid u medicinsku dokumentaciju
  12. Pravo na poverljivost podataka o zdravstvenom stanju pacijenta
  13. Pravo pacijenta koji učestvuje u medicinskom  istraživanju
  14. Pravo deteta u stacionarnim zdravstvenim ustanovama
  15. Pravo pacijenta da na sopstvenu odgovornost napusti stacionarnu zdravstvenu ustanovu
  16. Pravo na olakšavanje patnji i bola
  17. Pravo na poštovanje pacijentovog vremena
  18. Pravo na prigovor
  19. Pravo na naknadu štete

 

Kada je reč o pravima na porođaju, od svih navedenih prava, izdvojićemo ona koja imaju najveći značaj u porodilištu.

Na porođaju imam pravo da…

1. NA POROĐAJU IMAM PRAVO DA BUDEM INFORMISANA O SVOM ZDRAVLJU I ZDRAVLJU SVOJE BEBE

Pre, tokom i nakon porođaja imate pravo na sve vrste informacija o stanju svoga zdravlja, zdravlja bebe, kao i da sve te informacije dobijete blagovremeno i na način koji je u vašem najboljem interesu.

Takođe, imate pravo da budete informisani o svojim pravima iz Zakona o pravima pacijenata.

 

 2. IMAM PRAVO DA ZNAM IME, PREZIME I FUNKCIJU MEDICINSKIH RADNIKA SA KOJIMA DOLAZIM U KONTAKT TOKOM BORAVKA U PORODILIŠTU

Imate pravo na informaciju o imenu i prezimenu i profesionalnom statusu zdravstvenih radnika, odnosno zdravstvenih saradnika koji učestvuju u preduzimanju medicinskih mera i postupaka tokom porođaja.

3.  NA POROĐAJU IMAM PRAVO NA KVALITETNU USLUGU I HUMAN ODNOS PREMA MENI 

Svaka žena koja uđe u porodilište ima pravo na blagovremenu i kvalitetnu zdravstvenu uslugu, u skladu sa zdravstvenim stanjem i utvrđenim stručnim standardima.

Pravo na kvalitet zdravstvene usluge podrazumeva odgovarajući nivo pružanja zdravstvenih usluga i humanog odnosa prema pacijentu.

4.  IMAM PRAVO DA BUDEM BEZBEDNA NA POROĐAJU

Svaka žena treba da se oseća sigurno i da bude bezbedna na porođaju, a porodilišta su u skladu sa tim dužna da prate savremene tokove zdravstvene struke i nauke, kako bi se rizici porođaja sveli na minimum.

5.  PRE SVAKE INTERVENCIJE KOJA SE SPROVODI NAD MOJIM TELOM ZDRAVSTVENI RADNICI SU DUŽNI DA ME O TOME OBAVESTE I ZATRAŽE MOJ PRISTANAK 

Pre donošenja bilo kakve odluke u vezi s predloženom medicinskom merom, imate pravo da od nadležnog zdravstvenog radnika dobijete sve informacije koje su vam potrebne za donošenje konačne odluke o pristanku ili nepristanku.

Po pravilu, nad vašim telom ne sme se preduzeti nikakva medicinska mera bez vašeg pristanka. Za invazivne dijagnostičke i terapijske medicinske mere potreban je pisani pristanak.

6.  NA POROĐAJU IMAM PRAVO DA MI SE U ŠTO JE MOGUĆE VEĆOJ MERI UMANJE BOL I PATNJA  

Svaka trudnica i porodilja ima pravo na najviši nivo olakšanja patnje i bola, saglasno opšteprihvaćenim stručnim standardima i etičkim principima, što podrazumeva i terapiju bola i humano zbrinjavanje.

7.  IMAM PRAVO NA NAKNADU ŠTETE 

Ukoliko dođe do stručne greške zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika prilikom porođaja, te vi kao pacijent pretrpite štetu na svom telu, ili do pogoršanja vašeg zdravlja dođe usled stručne greške, imate pravo na naknadu štete.

Pravo na naknadu štete niko vam ne može unapred isključiti ili ograničiti.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bebac.com (@bebaccom)

Kome da se obratim ukoliko smatram da su moja prava ugrožena?

Pacijent koji smatra da mu je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu, ili da mu je postupkom zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika, uskraćeno neko od prava iz oblasti zdravstvene zaštite, ima pravo da podnese prigovor zdravstvenom radniku koji rukovodi procesom rada (načelnik odeljenja) ili direktoru zdravstvene ustanove, odnosno osnivaču privatne prakse ili savetniku za zaštitu prava pacijenata (Pravo na prigovor).

 

Kome sve možete da se obratite?

Prigovor NAČELNIKU odeljenja

Budući da je jedan od mehanizama zaštite prava pacijenta i obraćanje načelniku odeljenja, savet je da se dok ste još u zdravstvenoj ustanovi pre svih obratite njemu, odnosno njoj, s obzirom da je to najbrži i najdelotvorniji mehanizam zaštite prava pacijentkinje, kako u pogledu otklanjanja eventualne povrede prava, tako i u pogledu predupređenja da do kršenja prava uopšte i dođe. To znači da možete u svakom trenutku da tražite da se obratite načelniku porođajnoj bloga, glavnoj sestri porođajne sale ili drugim nadležnim osobama za odeljenje na kojem se nalazite. Velike su šanse da će se čim zatražite da im se obratite stvari u vašu koristi promeniti.

Prigovor DIREKTORU ustanove

Ukoliko prigovor načelniku ili glavnoj sestri odeljenja ne pomogne, možete se obratiti i direktoru zdravstvene ustanove, a takođe i glavnoj sestri/tehničaru zdravstvene ustanove kada je u pitanju rad medicinskih sestara/tehničara.

Prigovor SAVETNIKU pacijenata

Savetnik pacijenata obavlja poslove zaštite prava pacijenata po podnetim prigovorima i pruža potrebne informacije i savete u vezi sa pravima pacijenata.

Savetnici pacijenata poslove zaštite prava pacijenata ne obavljaju u zdravstvenim ustanovama, kako je to bilo u periodu pre 2013. godine, odnosno u periodu pre stupanja na snagu Zakona o pravima pacijenata, već u gradskim ili eventualno opštinskim upravama.

Shodno navedenom, savetnik pacijenata je nadležan da postupa po prigovoru pacijentkinje odnosno njenog zakonskog zastupnika koji se odnosi na zdravstvene radnike odnosno zdravstvene saradnike koji su zaposleni u porodilištu koje se nalazi na teritoriji tog grada ili eventualno opštine.

Savetnik pacijenata ima zakonska ovlašćenja da postupa u granicama navoda iz konkretnog prigovora, koji se odnosi na oblast zdravstvene zaštite.

Zakonom nije propisan rok u okviru koga se može podneti prigovor.

 


Šta ako sam nezadovoljna postupanjem savetnika – zaštitnika prava pacijenata?

Ukoliko iz nekog razloga savetnik pacijenata ne pokrene, odnosno ne okonča postupak po urednom prigovoru, potrebno je da se obratite zdravstvenoj inspekciji, kao što to može inače učiniti, a naročito ukoliko ste nezadovoljni izveštajem savetnika po prigovoru.

Takođe se možete obratiti Lekarskoj komori, odnosno Komori medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara.

Na kraju, možete se obratiti i Zaštitniku građana.

Pored prava imate i odgovornosti

Zakon o pravima pacijenata, pored prava, propisao je i dužnosti pacijenata. U postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite dužnosti pacijenata odnose se na odgovornost za lično zdravlje, prema drugim korisnicima zdravstvenih usluga, zdravstvenim radnicima, odnosno zdravstvenim saradnicima, kao i drugim zaposlenima u zdravstvenoj ustanovi i privatnoj praksi.

Između ostalog, u ostvarivanju zdravstvene zaštite, pacijent je dužan da se pridržava opštih akata zdravstvene ustanove o uslovima boravka i ponašanja u njima, aktivno učestvuje u zaštiti, očuvanju i unapređenju svog zdravlja,  u potpunosti i istinito informiše nadležnog zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika o svom zdravstvenom stanju, pridržava se uputstava i preduzima mere propisane od strane nadležnog zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika.

Tekst realizovan na osnovu informacija dobijenih od strane Savetnika pacijenata, sekretarijata za zdravstvo, sektora za zaštitu prava pacijenata i na osnovu Zakona o pravima pacijenata. 

 

Vodič o pravima na porođaju preuzmite u PDF formatu klikom na baner ispod

 

prava na porođaju
Foto: Bebac.com
Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 27.07.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije