- Da li Zakon štiti roditelje?
- Posebna zaštita
- Otkaz samo ako...
- Šta poslodavac ne sme da da trudnicama da rade?
- Pauza za dojilje
- Staž za mame
Da li Zakon štiti roditelje?
Novi Zakon o radu podelio je javnost u Srbiji. Jedni tvrde da on donosi dobrobit radnicima, dok drugi smatraju da će zbog ovog zakona radnicima još više biti uskraćena prava. Tako zakonodavac smatra da ovaj zakon o radu štiti porodilje, trudnice i roditelje, dok pojedini navode da je u novom Zakonu poseban problem upravo u tome što predložena rešenja ugrožavaju najosetljivije grupe - trudnice, porodilje i roditelje dece sa posebnim potrebama. A šta zapravo novi Zakon donosi ovoj kategoriji stanovništa?
Posebna zaštita
U članu 12. Zakona o radu piše da trudnice i porodilje imaju pravo na posebnu zaštitu. Međutim, novina koja najviše pogađa trudnice i porodilje jeste da one ipak u određenim situacijama mogu da dobiju otkaz.
Da li roditelji sada imaju veća prava?
Članom 101. predviđena je posebna zaštita od otkaza ove kategorije stanovništva, dok je članom 187. predviđeno da za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa posla radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenoj da otkaže ugovor o radu, osim ako su se stekli uslovi za to po članu 179. istog zakona.
Otkaz samo ako...
Trudnica može da dobije otkaz u ovim slučajevima:
- ne ostvaruje rezultate rada ili nema potrebna znanja i veštine ili sposobnost za obavljanje poslova na kojima radi,
- ako je pravosnažno osuđena za krivično delo na radu ili u vezi sa radom,
- ako se ne vrati na posao u roku od 15 dana od dana isteka bolovanja.
Ženama koje su zasnovale radni odnos na određeno vreme, a u međuvremenu su ostale u drugom stanju, poslodavac mora da produži ugovor u radu i to do isteka korišćenja prava na odsustvo. Takođe, rešenje o otkazu je ništavno ako je poslodavcu na dan otkaza ugovora o radu bilo poznato da je žena u drugom stanju ili ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prijema otkaza obavesti poslodavca o trudnoći i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara.
Novina je i to da Zakon predviđa pravo na plaćeno odsustvo u toku dana ako trudnica treba da ide kod lekara na preglede koji imaju veze sa trudnoćom. O ovome je dužna da blagovremeno obavesti poslodavca. To konkretno znači da trudnica u toku radnog vremena može da ode na kontrole, ali je dužna da se javi poslodavcu da neće stići ili da će kasniti na posao zbog lekarskih pregleda.
Unesite termin porođaja ili datum
rođenja vašeg bebca i pratite njegov
razvoj iz nedelje u nedelju.






Patronažna sestra koju smo angažovali oko masaže i izmlazanja je optimistična:„Začas ćemo mi to, ne brinite se, uskoro Vaša beba dobija mleko made in...»





