Dobrom roštilju potrebno je oko 30 minuta zagrevanja do idealne temperature. Savršenu temperaturu postigli ste kada ugalj ima crveni žar, ali je on prekriven tankim slojem sivog pepela.
Improvizovana četka
Nemate četku za roštilj? Zgužvajte list aluminijumske folije do veličine pomorandže i koristite metalnu hvataljku (štipaljku) za meso kao držač. Njime uhvatite loptu od aluminijumske folije i očetkajte rešetke roštilja. Nakon toga rešetku možete nauljiti ili premazati parčetom slanine. Dobar trik je i korišćenje poklopca, jer omogućava da se meso dodatno nadimi i dobije jaču aromu.
Bela i crvena mesa
Bela i svetla mesa (teletina, piletina, riba) prirodno su suva i meka, pa ih treba peći na umereno zagrejanom roštilju, a da bi bila sočna, u toku pečenja ih treba više puta premazivati uljem, rastopljenom mašću, puterom ili slaninom. Tamna mesa (svinjetina, junetina, govedina) prirodno su sočna i relativno tvrda, pa ih najpre treba zapeći na veoma zagrejanom roštilju (da bi se zatvorile pore), a zatim pečenje nastaviti na umerenoj vatri.
Perfektne šnicle
Kada izvadite šniclu iz marinade, upijte salvetom suvišnu tečnost sa obe strane. Ukoliko je šnicla vlažna, ona se ne peče već se dinsta na pari. Isto tako odolite iskušenju da podižete poklopac i okrećete šniclu svaki čas. Šnicle imaju najbolji ukus ukoliko ih ostavite da se peku i okrenete samo jednom ili dvaput.
Riba na brzaka
Najveći problem s ribom na roštilju je lepljenje za rešetke. Ako pečete celu ribu, odsecite joj glavu i stavite je na najvreliji deo roštilja nekoliko minuta kako bi se koža zagrejala i postala suva, a zatim je prebacite na lakši žar. Ako je stavite na manju temperaturu, počeće samo da pušta sokove i lepi se za rešetke.
Komentari (0)