Svaki postupak podrazumeva faze vantelesne oplodnje koje su obavezne, ali postoje i one kroz koje par ne mora da prođe, u zavisnosti od dijagnostike.
Faze koje vantelesna oplodnja posle ispitivanja i obaveznih preleda sadrži su: supresija, stimulacija jajnika, aspiracija folikula, prikupljanje sperme, nastanak embriona, embriotransfer i zamrzavanje embriona.
Supresija
Supresija nije deo svakog protokola, a da li će se sprovesti zavisi od više faktora koji se utvrđuju pregledom. Supresija podrazumeva hormonsku terapiju kojom se trenutno izvrši supresija ženskih prirodnih hormona i omogući veća kontrola nad tretiranim ciklusom.
Stimulacija jajnika
Ovo je procedura koja se koristi sa ciljem da stimuliše jajnike da proizvedu što više jajnih ćelija, a ne samo jednu, kao što je to slučaj u prirodnim ciklusima. Više jajnih ćelija znači i više embriona, što omogućava izbor najkvalitetnijih embriona za embriotransfer. Stimulacijom i većim brojem embriona se znatno povećavaju šanse za začeće.
Stimulacija započinje hormonima za stimulaciju jajnika, a koriste se: Gonal F ili Puregon ili Menopurili Merional, Orgalutran, Cetrotide. Petog ili šestog dana stimulacije se radi ultrazvučni pregled, kao i laboratorijsko određivanje hormona iz krvi od čije vrednosti zavisi dalja terapija.
U drugoj fazi stimulacije primenjuju se lekovi iz grupe agonista (Suprefact ili Diphereline) koji služe za potpuno smirivanje ženinih prirodnih hormona, a potom ponovo sledi stimulacija ovulacije sa hormonima.
Terapija se sprovodi sve dok folikuli ne postignu odgovarajuču veličinu i dok vrednosti estradiola ne postignu zadovoljavajući nivo. Tada se dodaje još jedan lek- hCG injekcija (Pregnyl) koja je važna za konačno sazrevanje jajnih ćelija. Nakon 34 do 36 sati od njene primene sledi naredna faza programa.
U nekim slučajevima se odustaje od daljeg tretmana i stimulacije, ukoliko jajnici ne reaguju ili reaguju burnije na hormonsku terapiju sa teškim oblikom sindroma hiperstimulacije jajnika (jaki bolovi u trbuhu, mučnina, otežano disanje, nemogućnost mokrenja…) koje može biti jako opasno i može ugroziti ženino zdravlje, ako se stimulacija ne prkeine na vreme. Javlja se u oko pet odsto slučajeva.
Aspiracija folikula
Usisavanje jajnih ćelija poznato je kao asimilacija oocita, a ova intrevencija se obavlja u opštoj anesteziji (ređe u lokalnoj), vaginalnim putem, pod kontrolom ultrazvuka. Nakon intervencije, biolog pregleda dobijeni materijal i saopštava broj dobijenih jajnih ćelija.
Normalan pratilac intervencije je oskudno vaginalno krvarenje koje brzo prolazi. Međutim ukoliko je krvarenje obilnije i ako je praćeno temperaturom i bolovima u donjem delu trbuha, žena mora odmah da se javi lekaru.
Komentari (0)