Foto:

Šta morate znati ukoliko hranite bebu AD mlekom

Izvor: Bebac.com

Dojenje pre svega

 Ni jedno mleko ne može u potpunosti zameniti majčino. Naučno je dokazano da dojenje ima pozitivan uticaj na zdravlje Vas i Vaše bebe. Pročitajte koje su sve prednosti dojenja>>>

 

Mame koje ne doje iz bilo kog razloga, ili su sa dojenja prešle na AD mleko, često nam se obraćaju jer ne nalaze dovoljno invormacija o upotrebi mlečne formule. Bebac podržava sve mame, bez obzira na to na koji način hrane svoje bebe.

Ako hranite svoju bebu sa formulom, postoje značajne zdravstvene i sigurnosne smernice koje morate da poštujete kako biste na najbolji način zaštitili Vašu bebu.

Najvažnije pravilo:

Dojenje je najbolji izbor kada je ishrana vaše bebe u pitanju. Ni jedno mleko ne može biti potpuna zamena za majčino. Ne započinjite sa upotrebom AD mleka bez konsultacija sa pedijatrom. 

10 sigurnostnih saveta o upotrebi AD mleka

Ako je vaš lekar procenio da treba da pređete na adaptirani mlečnu formulu ili da je kombinujete kao dopunu dojenje, evo nekoliko važnih saveta za upotrebu.

# 1: Izbegavajte mikrotalasnu pećnicu

Izbegavajte zagrevanje bebine flašice u mikrotalasnoj pećnici, bez obzira šta je u njima. Mikrotalasi ne greju mleko podjednako, i mogu izazvati ‘vruće tačke’. Dobro mućkanje može da izjednači temperaturu ali je bolje da budete sigurni tako što ćete vodu za mleko prokuvati u aparatu za grejanje vode ili na šporetu, a zatim je ohladiti na sobnoj temperaturi.

# 2: Uvek sledite uputstvo za upotrebu

Svako pakovanje AD mleka jasno navodi uputstva za pripremu. Ova uputstva se moraju pažljivo pratiti svaki put kada pripremate mleko.

Postupak pripreme se razlikuje kod različitih proizvođača, vrste AD mleka i prilagođava se starosti vašeg deteta. Zato je neophodno da pre upotrebe pažljivo pročitate uputstvo i sledite ga.

 

 

Ako dodate previše vode, beba neće dobiti dovoljno hrane. Ako pak dodate premalo, beba može biti u opasnosti od dehidratacije.

Jedini izuzetak od ovog pravila je ako pedijatar  proceni da bebu treba da hranite na određeni način zbog zdravstvenog stanja.

# 3: Ne koristite mineralnu vodu za pripremu mleka

Visok nivo minerala u vodi može da naškodi vašoj bebi. Neke mineralne vode sadrže visok nivo natrijuma, često veće nego preporučene dnevne doze za bebe. Mineralna voda može da sadrži opasno visoke nivoe kalcijuma što može da ošteti bebine bubrege.

# 4: Voda mora da se prokuva pre upotrebe

U vodi se mogu pronaći bakterije, a ni mleko u pakovanju nije sterilno. U cilju zaštite bebe, vodu uvek treba prokuvati pre upotrebe, a zatim je ga ostaviti na sobnoj temperaturi da se ohladi.

Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da voda koja se koristi za pravljenje formule treba da bude oko 70 stepeni Celzijusa.

Voda ipak ne treba da bude potpuno vrela, što znači da ne mešate mlečnu formulu u prahu sa tek proključalom vodom jer se tako mogu uništiti hranjivi sastojci tj. može doći do izmene strukture proteina u mleku.

Voda ne treba da stoji više od 30 minuta od ključanja pre upotrebe. Ako želite da pripremljeno mleko brže ohladite učinite to pod mlazom hladne vode ili potopite dobro zatvorenu flašicu u posudu sa hladnom vodom.

Pre upotrebe obavezno proverite da li je temperatura pripremljenog mleka odgovarajuća. To možete učiniti tako što ćete par kapi iz flašice iskapati na unutrašnju stranu zgloba.

# 5: Nemojte čuvati višak mleka

Preporuka je da se mleko priprema neposredno pre obroka , količina mleka koja je ostala nakon obroka se baca, nemojte je koristiti za sledeći obrok zato sto je ona potencijalni teren za razvoj bakterija.

# 6: Ne prehranjujte bebu

Vaša beba je najmerodavnija da odredi koliko joj je hrane potrebno. Ne očekujte da vaša beba uvek popije svu količinu koju ste pripremili svaki put. Preporučena količina je okvirna i treba je prlagoditi potrebama deteta.

# 7 Ne stavljajte bebu da spava sa flašicom

Ukoliko ostavite bebu bez nadzora sa flašicom postoji opasnost da dođe do gušenja. Ako beba zaspi sa flašicom, mleko će nastaviti da kaplje i da se nagomilava oko zuba što može dovesti do kvarenja zuba. Zbog toga treba izbegavati hranjenje na flašicu u toku noći.

# 8 Očistite flašicu i cuclu odmah nakon upotrebe

Mleko koje ostane na cucli i flašici idealni su za razvoj bakterija pa vaša beba može dobiti dijareju ili infekciju.  Flašicu i dudu obavezno dobro operite nakon svake upotrebe.

# 9 Proverite da li mleko izlazi na dudicu pravilnom brzinom

Ako beba mora da se napreže da bi došla do mleka, onda je protok spor i potrebno je koristiti dudu sa većim otvorom. Ako, s druge strane izgleda da beba mnogo guta I da mleko curi na krajeve usta, onda je protok prebrz i duda mora da ima manji otvor.Ako se duda spljošti dok hranite bebu, nežno je izvadite iz bebinih usta da oslobodite vakum, a zatim je ponovo dajte bebi

# 10 Ne ostavljajte bebu da se sama hrani.

Nemojte dozvoliti bebi da se sama hrani iz  flašice, jer bi se moglo desiti da povrati ili se zagrcne. Držite flašicu nagnutu tako da mleko potpuno ispunjava dudu, da beba ne bi prilikom hranjenja gutala vazduh , koji moze da izazove podrigivanje .

Beba moze da izbaci malu količinu mleka za vreme ili posle hranjenja ,i to je sasvim normalna pojava . Ako povraćanje postane često i jako, savet je da se obratite lekaru.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (35)

  1. Zdravo, zanima me kako ste spremale dohranu kada ste bili van kuce npr. u toku setnje beba ogladni? Da li je ok ako beba pije dohranu koja je napravljena sa vodim koja nije topla?

    153
    • Ja sam u manjem termosu uvek imala prokljucalu I prohladjenu vodu na oko 50 stepeni I nekoliko merica dohrane.
      Mislim da voda mora da bude odredjene temperature. Najbolje da se drzis preporuke proizvodjaca.

      5
    • Ja sam u termos bocu sipala vodu, dovoljne temperature da beba može piti. U posebnu posudu stavljala dovoljnu mjeri u do hrane i onda samo zamuti la sve u flasicu. Kasnije sam direkt u flasicu stavljala do hranu, prah, a u termosicu vodu.

      3
  2. Prvo dete dohranjivala pa mu nista nije falilose a sa drugim imam mleka al detemali gladno od njega, pa ako vidite da vam je deteI gladno I daja je zelena stolica vi gavise ohranite niste veceu al ni manje majke ako, ne doje

    10
  3. Majka sam troje dece i svo troje su dojeni. Samo najstariji sin od 8 godina nije imao vecih zdravstvenih problema. Mladji, 3 godine i cerka 6 meseci ne silaze sa inhalatora, iako kap AD mleka nisu u zivotu popili. Slazem se, dojenje je najbolje, ali nema potrebe da se nabija krivica majkama koje ne mogu ili ne zele da doje. Pozdrav svim mamama! Najbolja mama je srecna i zadovoljna zena!

    147
  4. Toliko sam citala o svemu oko AD mleka da prosto moram da iskomentarisem. Da, mislim da je dojenje najzdravije za bebu. Cerkicu sam pre sedam godina dojila mesec dana ( ako je nesto posisala uopste) uz dohranu, da bi posle toga presla skroz na dohranu. Rezultat nerviranja oko dojenja je- nisam stigla posteno da uzivam sa njom. Taj period mi se urezao kao trauma koje ne mogu ni da se setim. Plakanje moje zbog mleka, njeno zbog gladi. A sve zbog pitanja: jel dojis, jel imas mleka, kako nemas…Osecala sam manje majkom zbog toga. Ona je sad prelepa devojcica koja je itekako vezana za mene, itekako pametna, nije gojazna i hvala Bogu jedno zdravo dete. I da, dize se previse frke o dojenja, ne mora niko da nas podseca da je majcino mleko najzdravije, sve znamo, ali sta kad ne ide??? Najsladjeg perioda se ne secam zbog nedojenja. Sada imamo bebca od dva meseca – ista situacija ali ovoga puta sam se dozvala k sebi malo brze. Patronozna mi je rekla “nema mleka”, isplakah se ispred nje nastavila sa dohranom. I uzivamoo svi zajedno. Zato majke dojite ako ste u mogucnosti, ako niste nemojte dozvoliti da kampanje uticu na vase misljenje o vama samima. Jer ste svojim bebcima potrebne srecne i verujte, volece vas kao i dojene bebe.

    248
    • Hvala ma postu ja sam upravo jedna od tih mama kojoj jednostavno mleko nije nadošlo ili kako već i jako sam tužna zbog toga bas kao i Vi sto ste bili! Kako ko udje na vrata pita za mleko i kad kažem nema osecam se krivom!! Posto se moja beba djevojčica i ja borimo od samog početka trudnoće izboricemo i sa ovim . Pritisak je ogroman od porodilista pa kuci Itd.

      19
    • Svaka cast na komentaru. Ista situacija je i kod mene bila sa prvom bebom, borila sam za to mleko ali nisam uspela, nema ga i nema, i svašta jela i pila kao nadoci ce, mucila sebe mucila dete. Plakanje osecaj krivice sto moram da joj dajem dohranu, secam se da sam kumi rekla kroz plac kako se osećam kao da nisam dobra majka. Sto kazes nisam mogla da se nauzivam sa bebom, sad sa drugom sam prihvatila to odmah nema mleka, nema ok, pice koliko bude htela i koliko bude bilo ostalo dohrana i srecna beba srecna ja. Sa prvim detetom i posle par meseci kad se setim kako nam je bilo prvi mesec i svog njenog vristanja zbog gladi, mene je izjedala krivica da nisam smela ni da se setim. A hvala bogu nista joj ne fali, zdrava prava. Do godinu dana je pila formulu, posle presli na kravlje…

      15
    • Bravo! Slazem se upotpunosti sto je napisala Cekic Cvetic… i ja sam bila u slicnoj situaciji da nisam imala dovoljno mleka gde su me patronazne sestre koje dolaze kuci napadale da ne nemoguce da nemam i da beba sto vise sisa vise mleka proizvodi poslusala sam njih i davala mu da sisa,ali naravno on je bio gladan…posle sam na svoju odgovornost presla na Bebelak,napreduje super! Naravno da sam imala svoje mleko davala bi mu da sisa jer svi znamo da je zdravije majcino mleko,ali kad ga nema gledamo da nase bebe samo budu site i zadovoljne koje god mleko da piju! Pozz mame

      23
    • Tacno znam kako Vam je bilo… i ja sam prosla sve to. I dan danas mi je ostala trauma. Nema dana, trenutka da ja nisam zaplakala u prvih mesec dana. Dan danas smatram nekulturnim pitanjem da li sisa beba? To je samo majcina stvar. I pre nego sto i pomislite da osudite majku zbog toga sto je na dohrani zastanite jer ne znate kroz sta je prosla.

      31
    • Bravo! Svaka cast! Mi zene smo najvise krive. Mi smo prosle kroz to i mi jedna drugu napadamo umesto da branimo. Ne mozes da dojis, nemas mleka, ne zelis a ipak hranis dete i raste ti?! Bravo mama kako god da ga hranis ti si carica jer si donela na svet novi zivot. Mnogo smo sve opterecene “majcino mleko je najzdravije” Ja licno znam vise bolesne dece koja su dojila nego one sa dohrane. Sve mi znamo da majcino mleko moze da bude i nekvalitetno i nedovoljno ali to ne sme da se kaze jer to je majcino mleko. Fali nama malo feminizma i podrske jedne drugoj! Bravo za sve zene!

      9
  5. Ja sam moju bebu u startu dohranjivala jer mi nije odmah krenulo mleko. Kad je krenulo grudi bole, bradavice pucaju, brzo l nije hteo da se muci da sisa vec sam morala da izvlacim mleko pumpicom. Vise nisam znala za ruke. Posto nije bilo dovoljno mog mleka dodavala sam dohranu za svaki obrok. Posle svakog obroka sterilisanje pumpice i flasice. Borila sam se za svaku kap sto duze da sisa ali uzalud. Sad sam definitivno ostala bez mleka posle 5mes.i sad mu dajem samo dohranu. I eto stigla i prva prehlada 😔

    25
  6. Svako ima pravo na izbor.Iz mog iskustva nije lako ni jedno ni drugo.Ja moju bebu dojim vec osam meseci i sad mi je lakse jer joj vec odavno spremam hranu ali kad pomislim u onom periodu od prva tri meseca da sam morala jos da sterilisem flasice i zagrevam vodu i td… ne znam kako bi uspela posto zivim sa muzem koji je veci deo dana na poslu…Smatram da treba promovisati dojenje jer je zdravije ali ne treba osudjivsti ako majka iz bilo kod razloga to ne radi.A to kako se priprema mleko mislim da je dovoljno da jednom procitas i sve ti je jasno cak i meni koja sam to jednom napravila.Ako zna da udje na sajt i koristi internet valjda zna i da cita …

    24
    • Moja beba je od rodjenja na AD mleku, jer nisam imala mleka da je dojim. Sada ima grejac za vodu i odrzava toplotu non-stop, a i sterilizator za flasice… Tako da nije teko hraniti bebu sa AD mlekom… Naravno da sam i ja vise za majcino mleko i beba da sisa, nema niceg zdravijeg od toga. Ali jednostavno nisam imala mleka, sve sam probala da krene, ali nije uspelo.

      27
    • Prenaglašeno je i to da je dojenje zdravije ,jer ja nisam imala ni kap majčinog mleka u životu, ni adaptirano već kravlje, i prvi put se prehladila malo više sa 13god ,šta je meni davalo imunitet?? A moja sestra je sisala 10 meseci, od toga svaki mesec po 20 dana bila prehlađena. To su samo teorije, u praksi uopšte nije tako. Ali ok, podržavam dojenje kao i što podržavam one kojima je opcija adaptirano mleko. Budite dobre i posvećene majke, način hranjenja nebitan.

      45
  7. Slazem se sa Anom, jer sam iskusila i jedno i drugo. Za dojenje treba mnogo vise truda i muke, izmuzivanje, bolne bradavice. Zatim beba mnogo cesce sisa i uvek si u dilemi da li je dovoljno jela.

    17
  8. Kampanja za dojenje i treba da bude agresivna, jer je sve manji procenat majki koje doje. Ipak, obuka i podrska u porodilistima, ako uopste postoji je minimalna i nije ni cudo sto majke lako odustaju.

    47
    • Zasto su onda vise dojile nase majke? Tad nije bilo agresivnih kampanja. Sta vise,preporucivala se formula. Agresijom se nikada nista nije postiglo osim medjusobnih sukoba.

      36
  9. Znate sta,svako od nas ko se odlucio za materinstvo zna da je majcino mleko nezamenljivo,i muka mi je vise od poruka i komentara kako adaptirano nije dobro,sta ako neko ne uspe da uspostave laktaciju i jednostavno nema mleka?Nemate drugi izbor osim adaptiranog,neke mame placu jer nemaju mleko misleci da nemaju zato sto ne vole svoje bebe!Tako uticu tekstovi o tome kako adaptirano mleko nije najbolji izbor na mame koje NE MOGU da doje svoje bebe

    74
    • Ja sam jedna od njih i slazem se u potpunosti sa Vama. Kad mi je mleko stalo posle dve nedelje dojenja, plakala sam svakog dana, mislila sam da nisam dovoljno dobra majka, izmuzavala i po 30-40 ml nadajuci se svakog dana da ce mleko krenuti, ali nazalost mleka nije bilo. Hvala Bogu da ima razumnih ljudi kao sto ste Vi, pa znaju kako je nama koje hocemo dojiti, ali ne mozemo.

      31
    • Slažem se sa obe. I ja sam jedna od vas hehe Plakala sam kao kiša, mislila sam da neću biti povezana sa rođenim detetom, a to sve zbog agresivnih tekstova koji su preuveličali dojenje.

      22
  10. Meni nije bilo ništa teško za moju bebu. Kad već nisam uspela u dojenju to je bilo najmanje što sam mogla da uradim za svoje dete kao i kasnije kuvanje i spremanje raznovrsnih jela za normalan razvoj i rast! ^_^

    21
    • Pa jeste lakse. Flasicu moze da spremi bebi bilo ko, a samo majka moze da doji dete. Osim toga, sta je ovde komplikovano. Prokuva se voda, prohladi, doda mleko u prahu i to je to. Necemo da pravimo naucni projekat sad od toga.

      95
    • Jeste,sigurno nam dolazi komsinica u 5 ujutru da spremi mleko. Prokuva vodu,prohladi,nahrani,pa sterilise flascicu. I tako nas obilazi na 3 sata. Nemam nista protiv,svako neka hrani dete kako zeli,samo me nervira kad neko od dojenja pravi famu. Dojenje se pretvorilo u jednu agresivnu kampanju i to tako da je drustvo pocelo da osudjuje majke koje ne doje.

      77
    • Da, lako je kad se navikneš. Ali meni na primer niko u porodilištu nije objasnio kako se koristi AD mleko. Nisam ništa znala o tome jer sam želela da dojim. Misliš da nema mama koje koriste mikrotalasnu? Da sve mame znaju da se ne sme prokuvana voda odmah sipati na mleko u prahu? Znam i mame koje odokativno sipaju mleko, ne proveravaju uputstvo ili misle da mogu malo da “pojačaju” mleko ako stave malo više praha. Ovi podaci su korisni jer je nepravilna upotreba može da naškodi bebi.

      20

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Dojenje pre svega

 Ni jedno mleko ne može u potpunosti zameniti majčino. Naučno je dokazano da dojenje ima pozitivan uticaj na zdravlje Vas i Vaše bebe. Pročitajte koje su sve prednosti dojenja>>>

 

Mame koje ne doje iz bilo kog razloga, ili su sa dojenja prešle na AD mleko, često nam se obraćaju jer ne nalaze dovoljno invormacija o upotrebi mlečne formule. Bebac podržava sve mame, bez obzira na to na koji način hrane svoje bebe.

Ako hranite svoju bebu sa formulom, postoje značajne zdravstvene i sigurnosne smernice koje morate da poštujete kako biste na najbolji način zaštitili Vašu bebu.

Najvažnije pravilo:

Dojenje je najbolji izbor kada je ishrana vaše bebe u pitanju. Ni jedno mleko ne može biti potpuna zamena za majčino. Ne započinjite sa upotrebom AD mleka bez konsultacija sa pedijatrom. 

10 sigurnostnih saveta o upotrebi AD mleka

Ako je vaš lekar procenio da treba da pređete na adaptirani mlečnu formulu ili da je kombinujete kao dopunu dojenje, evo nekoliko važnih saveta za upotrebu.

# 1: Izbegavajte mikrotalasnu pećnicu

Izbegavajte zagrevanje bebine flašice u mikrotalasnoj pećnici, bez obzira šta je u njima. Mikrotalasi ne greju mleko podjednako, i mogu izazvati ‘vruće tačke’. Dobro mućkanje može da izjednači temperaturu ali je bolje da budete sigurni tako što ćete vodu za mleko prokuvati u aparatu za grejanje vode ili na šporetu, a zatim je ohladiti na sobnoj temperaturi.

# 2: Uvek sledite uputstvo za upotrebu

Svako pakovanje AD mleka jasno navodi uputstva za pripremu. Ova uputstva se moraju pažljivo pratiti svaki put kada pripremate mleko.

Postupak pripreme se razlikuje kod različitih proizvođača, vrste AD mleka i prilagođava se starosti vašeg deteta. Zato je neophodno da pre upotrebe pažljivo pročitate uputstvo i sledite ga.

 

 

Ako dodate previše vode, beba neće dobiti dovoljno hrane. Ako pak dodate premalo, beba može biti u opasnosti od dehidratacije.

Jedini izuzetak od ovog pravila je ako pedijatar  proceni da bebu treba da hranite na određeni način zbog zdravstvenog stanja.

# 3: Ne koristite mineralnu vodu za pripremu mleka

Visok nivo minerala u vodi može da naškodi vašoj bebi. Neke mineralne vode sadrže visok nivo natrijuma, često veće nego preporučene dnevne doze za bebe. Mineralna voda može da sadrži opasno visoke nivoe kalcijuma što može da ošteti bebine bubrege.

# 4: Voda mora da se prokuva pre upotrebe

U vodi se mogu pronaći bakterije, a ni mleko u pakovanju nije sterilno. U cilju zaštite bebe, vodu uvek treba prokuvati pre upotrebe, a zatim je ga ostaviti na sobnoj temperaturi da se ohladi.

Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da voda koja se koristi za pravljenje formule treba da bude oko 70 stepeni Celzijusa.

Voda ipak ne treba da bude potpuno vrela, što znači da ne mešate mlečnu formulu u prahu sa tek proključalom vodom jer se tako mogu uništiti hranjivi sastojci tj. može doći do izmene strukture proteina u mleku.

Voda ne treba da stoji više od 30 minuta od ključanja pre upotrebe. Ako želite da pripremljeno mleko brže ohladite učinite to pod mlazom hladne vode ili potopite dobro zatvorenu flašicu u posudu sa hladnom vodom.

Pre upotrebe obavezno proverite da li je temperatura pripremljenog mleka odgovarajuća. To možete učiniti tako što ćete par kapi iz flašice iskapati na unutrašnju stranu zgloba.

# 5: Nemojte čuvati višak mleka

Preporuka je da se mleko priprema neposredno pre obroka , količina mleka koja je ostala nakon obroka se baca, nemojte je koristiti za sledeći obrok zato sto je ona potencijalni teren za razvoj bakterija.

# 6: Ne prehranjujte bebu

Vaša beba je najmerodavnija da odredi koliko joj je hrane potrebno. Ne očekujte da vaša beba uvek popije svu količinu koju ste pripremili svaki put. Preporučena količina je okvirna i treba je prlagoditi potrebama deteta.

# 7 Ne stavljajte bebu da spava sa flašicom

Ukoliko ostavite bebu bez nadzora sa flašicom postoji opasnost da dođe do gušenja. Ako beba zaspi sa flašicom, mleko će nastaviti da kaplje i da se nagomilava oko zuba što može dovesti do kvarenja zuba. Zbog toga treba izbegavati hranjenje na flašicu u toku noći.

# 8 Očistite flašicu i cuclu odmah nakon upotrebe

Mleko koje ostane na cucli i flašici idealni su za razvoj bakterija pa vaša beba može dobiti dijareju ili infekciju.  Flašicu i dudu obavezno dobro operite nakon svake upotrebe.

# 9 Proverite da li mleko izlazi na dudicu pravilnom brzinom

Ako beba mora da se napreže da bi došla do mleka, onda je protok spor i potrebno je koristiti dudu sa većim otvorom. Ako, s druge strane izgleda da beba mnogo guta I da mleko curi na krajeve usta, onda je protok prebrz i duda mora da ima manji otvor.Ako se duda spljošti dok hranite bebu, nežno je izvadite iz bebinih usta da oslobodite vakum, a zatim je ponovo dajte bebi

# 10 Ne ostavljajte bebu da se sama hrani.

Nemojte dozvoliti bebi da se sama hrani iz  flašice, jer bi se moglo desiti da povrati ili se zagrcne. Držite flašicu nagnutu tako da mleko potpuno ispunjava dudu, da beba ne bi prilikom hranjenja gutala vazduh , koji moze da izazove podrigivanje .

Beba moze da izbaci malu količinu mleka za vreme ili posle hranjenja ,i to je sasvim normalna pojava . Ako povraćanje postane često i jako, savet je da se obratite lekaru.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Nedelja, 27.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Najnovije