Do 100 vlasi dnevno
Ako na jastuku ili češlju opazite desetak ispalih vlasi ili ako kosa nešto više opada u proleće ili jesen, nema razloga za paniku. To je sasvim normalna pojava. Ako je broj ispalih vlasi veći od 100 dnevno i pojačano opadanje traje mesecima treba potražiti pomoć dermatologa.
Bolesti, stres, tinjajuće upale, nedostatak vitamina i minerala u organizmu vrlo često se odraze i na kvalitet kose. Tragovi ovih poremećaja – gomila ispalih vlasi, vide se najpre na jastuku ili na češlju.
Kosa intenzivnije može da opada i posle porođaja, u klimaksu, posle naglih i strogih dijeta. U osnovi svih ovih poremećaja je hormonska neravnoteža. A ona je u najvećem broju slučajeva, uzrok opadanja kose, kaže dr Zorica Rašić Milutinović, šef endokrinologije u KBC “Zemun”:
“Kad god su polni hormoni u neravnoteži, javlja se opadanje kose: pod stresom, u klimaksu, kad dolazi do pada estrogena, ili posle porođaja kada se naglo smanji količina ovog ženskog hormona. Čim se poremećaj izleči, i kosa se oporavi.”
Difuzna, ili ravnomerna opadanja kose prateći su simptom smanjenog ili pojačanog lučenja hormona štitaste žlezde. I žene koje su na terapiji hipotireoze, takođe mogu da imaju problema sa opadanjem kose. Isti slučaj je i kod žena koje pate od Kušingovog sindroma, odnosno poremećaja rada nadbubrežne žlezde.
Osim endokrinog uzroka, do preteranog opadanja kose može da dođe i zbog anemije ili nakon teških, iscrpljujućih bolesti. Mnogo jasnije uzroke, ipak, otkriva kosa koja opada na pečate.
Dr Vesna Mikulić, dermatolog iz beogradskog Zavoda za kožne i polne bolesti, kaže da se ovaj poremećaj, ili alopecija, javlja najčešće zbog stresa ili, ako u telu postoji tinjajuća upala:
“Opadanje kose u pečatima karakteristično je kod hroničnih zapaljenja zuba, sinusa, jajnika ili bešike, pa takve pacijente upućujemo specijalistima. Lečenjem osnovne bolesti, i problemi sa opadanjem kose nestaju. Za to je potrebno najmanje od tri do šest meseci.”
Loša ishrana, nedovoljan unos pojedinih aminokiselina, gvožđa, bakra, cinka i nekih vitamina, takođe mogu da dovedu do nedostatka supstrata za stvaranje dlake, i da ona opada. I spoljašnji faktori, dugotrajno feniranje, hemijsko tretiranje kose, stalno vezivanje ili nervozno čupkanje kose, mogu da oslabe kvalitet vlasi. U lečenju se koriste preparati koji se utrljavaju u kosu.
Pod mikroskopom
Dr Vesna Mikulić navodi da se uzrok alopecije utvrđuje trihogramom. Ova metoda se radi tako što se iščupa određeni broj dlaka sa različitih delova glave i mikroskopski se pregleda njihov koren. Na taj način se donosi zaključak u kojoj je fazi rasta dlaka, odnosno određuje se procentualni odnos dlaka u fazi rasta, mirovanja i fazi opadanja.
Pročitajte još >>
Tajna zdravlja nalazi se u vašoj kosi
Komentari (0)