Ako beba već u prvim nedeljama često, iznenada, bez pravog razloga u više ili manje isto vreme počinje da plače, uglavnom se radi o grčevima. Grčevi su prirodna pojava iako predstavljaju pravu brigu za roditelje. Javljaju se iz dana u dan već u prvim nedeljama života i traju do trećeg ili četvrtog meseca, ali ne ometaju napredovanje bebe, jer dok grčeva nema, beba dobro jede i mirno spava.
Zašto nastaju grčevi?
Početni deo probavnih i disajnih organa je zajednički, što uslovljava da akt gutanja i akt disanja budu sinhronizovani. Odrasla osoba kad guta hranu ne guta vazduh, a kada udiše vazduh ne udiše hranu. Neretko, nervozne, užurbane osobe gutaju vazduh kad jedu, pa zato podriguju ili ispuštaju gasove. Ovaj poremećaj se zove aerofagija.
Beba u drugom mesecu počne snažno i halapljivo da sisa i pri svakom gutljaju proguta veći ili manji mehurić vazduha. U želudačnom sadržaju ovi se mehurići međusobno spajaju u jedan ili više mehurova. Sav vazduh kojeg se beba ne oslobodi podrigivanjem krene sa želudačnim sadržajem duž creva.
Često je prečnik vazdušnog mehura veći od prečnika creva, pa se ona bolno rastežu. Na brojnim prevojima i fiziološkim suženjima to je posebno izraženo – u tim trenucima beba vrišti do zacenjivanja.
Pomozite bebi
Ako beba ima grčeve, pomoći će joj kružna masaža stomačića. Masažu započinjete u području oko pupka, u smeru obrnutom od kazaljki na satu. Mogu da pomognu i čajevi čiji je uglavnom osnovni sastojak kormorač.
Izbegavajte kim i dodavanje šećera u čaj, jer će šećer samo da pogorša fermentaciju u crevima. Danas postoje i kapi i sirupi koji nekim bebama pomažu, ali nekima ne.
Prohodan nos
Kada joj je zapušen nos, beba se pri gutanju davi, zna da se zagrcne, diše kroz usta, pa se naguta vazduha.Nos se najjednostavnije čisti tako što se beba položi potrbuške duž leve podlaktice, malo se izlupka po leđima, a zatim se u istom položaju vlažnim kažiprstom i palcem desne šake iscedi (ispumpa) nosni sadržaj. To se radi energično, od korena nosa ka nosnim otvorima. Može se koristiti i pumpica.
Omiljene kapi od belog sleza samo povećavaju količinu sekreta. Fiziološki rastvor se može ukapavati kod suvog, lepljivog sekreta da ga ovlaži, ali se nakon toga obavezno mora na već opisan način odstraniti sekret.
Položaj pri dojenju
Bebina glavica mora biti postavljena naviše u odnosu na ostali deo tela (poluležeći položaj), jer u ležećem, horizontalnom položaju uvek postoji mogućnost da se deo tečnosti iz usta prelije ka nosu, pa se beba bori za vazduh i počinje da ga guta. Znači, nikada nemojte nuditi bebi dojku ili bočicu a da bebu ne pridignete, ne uzmete u naručje.
Posle obroka u uspravan položaj
Najbolje je da bebu prislonite uz grudi, tako da glavica bude u visini vašeg ramena. Na ovaj način ćete postići da mehurovi vazduha, kao lakši, isplivaju na površinu želudačnog sadržaja, a blag pritisak bebinog stomaka o vaše grudi olakša njihovo izbacivanje. Kod beba rekordera, koje gutaju ogromne količine vazduha, savetuje se da se dojenje prekine jednom do dva puta i da se podrigivanjem oslobodi mesto za ostatak obroka.
Ponekad se preporučuje i skraćivanje vremena između dva obroka – ne češće od dva sata – da beba ne bi pregladnela pa halapljivo prihvatila sledeći obrok.
Budite smireni
Vaša beba nije bolesna, ona je zdrava. I, što je najvažnije, ona vas posmatra. Znajte da se dete ne rađa s urođenom sposobnošću da izmeri jačinu neprijatnih senzacija, ono to stiče kroz iskustvo u toku života. Ali zato ima urođeni refleks da prati reakcije odraslih, a pre svega majke.
Zato grčevima nemojte da pridajete značaj koji ne zaslužuju, pa će se i vaša beba ubrzo uveriti da to nije vredno trošenja energije na beskoristan plač.
Greške koje treba da izbegavate
Stavljanje bebe na grudi dok grčevi traju: u jednom trenutku to može da smiri bebu, ali posle toga stanje može da se pogorša. Beba može da proguta dodatnu količinu vazduha, a fermentacija mleka će samo da pojača bolove.
Druga stvar koju treba da izbegavate ako vaša beba koristi adaptirano mleko je menjanje mleka bez savetovanja sa lekarima. Samo pedijatar može da da ispravan savet koje mleko da izaberete i koje bi, s obzirom na sve okolnosti bilo najbolje za dete ako već ne sisa. Često menjanje mleka ako dete dobro napreduje i nema druge smetnje (povraćanje, dijareju) se ne preporučuje.
Komentari (0)