Mališani rođeni u kasno leto, odnosno početkom jeseni viši su i snažniji od vršnjaka rođenih u proleće, u letnjim ili zimskom mesecima, rezultat je novog istraživanja koje objavila TV Bi-Bi-Si.
Naučnici univerziteta u Bristolu obavili su istraživanje na preko 7 hiljada dece i došli do zaključka da su deca rođena početkom jeseni u proseku viša i nekoliko centimetara od vršnjaka i da imaju više koštane mase.
Zbog čega?
“Tajna” je u tome što su majke bile izloženije sunčevom svetlu tokom trudnoće i dobijale više vitamina D, koji je ključan za razvoj kostiju.
Stručnjaci tvrde da razvoj kostiju počinje u materici, zbog čega su sva ispitivana deca do 10. godine bila fizički naprednija od vršnjaka, bez obzira na genetske predispozicije, odnosno na visinu roditelja.
– Šire kosti su jače i manje sklone lomovima u slučajevima osteoporoze kasnije u životu, tako da je sve što utiče na rani razvoj kostiju jako važno, pa i termin porođaja, odnosno količina vitamina D koji majka u trudnoći proizvodi – objašnjava profesor Jon Tobias, vođa istraživanja.
S obzirom na ove rezultate, stručnjaci preporučuju budućim majkama da bez obzira na termin porođaja što više vremena provode napolju, u prirodi, čak i ako vreme nije idealno, kako bi akumulirale potrebnu količinu važnog vitamina.
Takođe, dokazano je da deca ne mogu dobiti dovoljne količine vitamina D kroz ishranu, pa je od presudne važnosti da i oni borave napolju što češće i što duže, čak i kao sasvim male bebe.
Komentari (0)