Nakon osam godina istraživanja prof. Džonatan Tili sa Harvarda i dr. Evelin Telfer sa Edinburg univerziteta uspeli su da iz matičnih ćelija proizvedu ljudska jajašca u laboratoriji.
U sledećih godinu dana, pak, ”jajašca iz epruvete” nameravaju da oplode spermom, a embrione koji na taj način nastanu, da proučavaju 14 dana (što je zakonska norma u Velikoj Britaniji) kako bi se ustanovilo jesu li zdravi.
Nakon dve nedelje embrioni će biti zamrznuti ili odbačeni. Ali, ako eksperiment bude uspešan, ta metoda bi u budućnosti neplodnim i ženama u menopauzi mogla da pomogne da postanu majke.
Matične ćelije
“Uskoro ćemo od Britanske organizacije za embriologiju i humanu oplodnju (HFEA) zatražiti dozvolu za nastavak istraživanja. Možemo li već ove godine oploditi ‘jajašca iz laboratorije’ spermom? Da, apsolutno,” izjavila je dr. Evelin Telfer.
Njena i istraživanja prof. Tilija dovode u pitanje 60 godina staru teoriju britanskog naučnika Solija Zakermana. Prema toj ”dogmi” iz 1951. godine, ženke svih sisara, uključujući i čoveka rađaju se sa ograničenim brojem jajašaca tokom života.
Ali, u studiji objavljenoj 2004. u vodećem naučnom časopisu Nature, Džonathan Tili doveo je u pitanje Zakermanovu dogmu. On je, naime, eksperimentima na miševima pokazao da se iz tkiva jajnika mogu izolovati matične ćelije, a zatim iz njih odgojiti jajašca.
Veliko otkriće
Drugim rečima, tkivo jajnika može poslužiti kao nepresušni izvor jajašaca. Tilijeva studija, međutim, izazvala je vrlo oštre i uglavnom negativne kritike naučnika. Jedan od kritičara upozorio je Tilija da ”ljudi nisu veliki miševi, osim ako ne žive u Dizniledu”.
Iako je tada bila među Tilijevim kritičarima i rivalima, dr. Evelin Telfer je u međuvremenu počela da sarađuje sa kolegom iz Bostona. Prekretnica u njihovim istraživanjima dogodila se 2009. godine.
Tada su kineski naučnici na čelu sa profesorkom Ji Wu sa Jiao Tong univeziteta u Šangaju objavili studiju u kojoj su pokazali kako su iz matičnih ćelija uzetih iz mišjih jajnika stvorili jajašca, a zatim ih oplodili spermom miša.
Pročitajte još >>
Odlični rezultati lečenja matičnim ćelijama
Komentari (0)