Piletina i ćuretina se najčešće preporučuju kao prvo meso za bebe jer je posno, sadrži manje masti u poređenju sa crvenim mesima i lakše se vari, što je veoma važno za bebin još uvek nezreo digestivni sistem.
Piletina i ćuretina su odličan izvor proteina, gvožđa, vitamina B kompleksa i cinka. Obično se uvode u bebinu ishranu između 6. i 8. meseca, nakon što je beba počela da ručka nekoliko vrsta povrća i navikla se na čvrstu hranu. Važno je da meso bude sveže, kvalitetno i pravilno pripremljeno – kuvano ili bareno, bez dodataka soli i začina.
Ukoliko je vaša beba navikla na čvrstu hranu i spremna je za mesne kombinacije, pogledajte sledeće recepte.
Recepti za bebe sa piletinom
Pileća prsa sa šargarepom i paštrnakom
Jednu šargarepu i jedan paštrnak ogulite, operite, isecite na komade i skuvajte dok ne postanu mekani. Uzmite komad pilećeg belog mesa, operite, očistite, isecite na komade i skuvajte. Proverite viljuškom – i meso i povrće treba budu mekani. Kada je skuvano, sjedinite ih i dodajte malo vode u kojoj se kuvalo povrće, pa izmiksajte ili bledirajte do željene teksture.
Pileći bebi burgeri
Ovi “burgeri” nisu pravi burgeri u smislu prženja, već su kuvani da bi bili što zdraviji i mekši za bebu. Komad pilećih prsa operite, očistite, isecite i skuvajte. Posebno skuvajte jednu šargarepu, komad crnog luka i četvrtinu manje tikvice. Kada je sve dobrom skuvano, izblendajte zajedno do željene teksture, pa napravite male burgere. Pecite ih u rerni oko 20 minuta na 200 stepeni.
Piletina sa pirinčem i brokolijem
Pripremite pirinač: isperite ga u cediljki nekoliko puta, pa ga potopite najmanje dva sata pre pripreme, a najbolje perko noći. Pre kuvanja ponovo ga isperite, pa kuvajte jedan prema tri. Komad piletine operite, očistite i iseckajte na komade, pa kuvajte dok ne postane mekano meso. Brokoli operite, isecite na komade i skuvajte. Sjedinite sastojke u lepu kašu za bebu.
Bolonjeze sa piletinom za bebe
Jedan zreli paradajz operite pa ga blanširajte u vreloj vodi nekih tridesetak minuta, pa ga ogulite, iseckajte na sitno i ispasirajte kako bi napravili pire. Skuvajte jednu šargarepu, pa je ispasirajte do željene teksture. Izaberite komad pilećeg mesa, operite ga, očistite i skuvajte dok ne bude mekano, pa izblendajte. Iseckajte sitno crni i beli luk, pa dinstajte u malo vode, dodajte šargarepu, pa nastavite dinstanje, pa paradajz i meso. Tako ste dobili sos za bolonjeze. Pripremite testeninu tako što ćete je ubaciti u proključalu vodu u koju ste sipali malčice maslinovog ulja.
Recepti za bebe sa ćuretinom
Bebi ćuretina sa mlincima
Mlinci su tradicionalni prilog, ali ih treba posebno pripremiti za bebu kako bi bili mekani, lako svarljivi i sigurni. Ne prže se, niti se koristi so kada ih pravimo za bebu. Uzmite komad ćurećih prsa, operite, očistite, isecite na komade i kuvajte meso dok ne postane mekano. Izaberite povrće, mi predlažemo jednu manju šargarepu, pola manjeg krompira i nekoliko cvetova brokolija. Ogulite povrće, operite ga i skuvajte. Pripremite mlince, ali ne tako što biste ih kuvali ili pekli, već list mlinaca izlomite, pa manje komade stavite u duboki tanjir i prelijte vrućom vodom u kojoj se kuvalo povrće. Ostavite ih da omekšaju, pa ocedite vodu. Povrće i meso izgnječite do željene teksture, pa ih ih pomešajte sda mlincima.
Dinstana ćuretina u paradajzu za bebe
Jedan zreli paradajz operite pa ga blanširajte u vreloj vodi nekih tridesetak minuta, pa ga ogulite, iseckajte na sitno i ispasirajte kako bi napravili pire. Povrće po izboru – predlažemo šargarepu, krompir ili tikvicu, ogulite, operite, isecite na komade i skuvajte. Crni luk iseckajte na sitne komade i dinstajte ga ne na ulju, već u malo vode (može i voda u kojoj ste kuvali povrće). Dodajte izblendiranu ćuretinu i nastavite dinstanje dok ne postane potpuno bela. Potom dodajte i povrće, kratko prodinstajte, pa ubacite pripremljeni paradajz pire i dodajte još malo vode, tek da pokrije sve. Posle pola sata, imate pripremljen ručak za bebu.
Komentari (0)