Epidemija gojaznosti se može delimično povezati sa povećanim brojem porođaja carskim rezom, iako su razlozi za ovo još uvek nejasni naučnicima. Oni kažu da bi nedostatak izloženosti korisnim bakterijama u porođajnom kanalu mogao objasniti tu vezu. Takođe, deca čije su majke gojazne imaju veću mogućnost da iskuse probleme sa prekomernom težinom.
Gojaznost u trudnoći je rizični faktor koji vodi ka porođaju carskim rezom. U svom istraživanju su brazilski naučnici analizirali 2.000 ljudu u dobi između 23 i 25 godina. Otkrili su da je čak 15 posto njih rođeno carskim rezom kasnije postalo gojazno, dok je 10 posto gojaznih rođeno normalnim putem.
U istraživanju su analizirani brojni faktori koji bi mogli objasniti vezu između gojaznosti i carskog reza, uključujući teške porođaje, novčana primanja i stepen obrazovanja, jer obrazovanije žene češće rađaju carskim rezom. Kada se u obzir uzmu nabrojani faktori, deca rođena carskim rezom su imala 58 posto više šansi da budu gojazna u budućnosti.
Dr Helena Goldani, koja je obavila istraživanja zajedno sa svojim kolegama u Brazilu, rekla je da razultati istraživanja ne dokazuju uzročnu vezu između carskog reza i problema sa prekomernom težinom. Objasnila je da deca koja se rode hirurškim putem ne budu izložena korisnim bakterijama u porođajnom kanalu, te da im zbog toga treba više vremena da ih skupe nakon rođenja, što na kraju ima uticaja na metabolizam.
Gojazne odrasle osobe imaju manje pomenutih baterija u svom probavnom traktu od ljudi normalne telesne težine.
Teorija kaže da manjak korisnih bakterija sprečava telo da sagoreva kalorije, te se kao rezultat toga u organizmu nakupljaju masnoće.
Drugi naučnici misle da istraživanje ima neke nedostatke. Jedan od njih je to što se u obzir nije uzela telesna težina majke tokom trudnoće.
“Žene koje se porode carskim rezom ređe doje svoju decu, a upravo to pomaže u prevenciji gojaznosti kod dece jer se na taj način održava normalna težina”, rekao je dr. Ian Campbell.
U Brazilu postotak porođaja carskim rezom iznosi 44 posto. Mnoge od ovih procedura su medicinski potpuno nepotrebne, piše Daily Mail.
Komentari (0)