Oglas koji je majka postavila je jasan: Majčino mleko, najzdravija hrana za decu. Cena: 100 ml za 100 kuna.
– Zovu me, šalju mailove, raspituju se – kaže ta 35-godišnjakinja, visokoobrazovana majka dvoje dece. Mlađe je staro nešto manje od četiri meseca. O koristi dojenja vrlo je informisana, starije dete dojila je godinama. – Imam jako puno mleka. Izdojim ga i zamrznem – govori. Još je pre nudila mleko kao pomoć poznanici, majci troje dečice. A onda ju je prijateljica upitala: A zašto ga ne bi prodavala?
Saznala je na stranim web-stranicama da u inostranstvu postoje banke mleka, ali ne i u Hrvatskoj. – Želim da pomognem. Moje dete je mleko spasilo, ali svaka kuna dobro dođe, pogotovu na porodiljskom – kaže. Na komentar da je cena mleka visoka i da tako nešto mogu da priušte samo retki, kaže kako je cenu izračunala prema američkim cenama i tek tako je stavila u oglas.
– Nije cena važna, daću ga i za manje, pokloniću ga, pogotovo ako neko nema novca ili ima bolesno dete – ističe za vecernji.hr. Razmišljala je, kaže i o zdravstvenom aspektu. – Svako ko želi može da dođe i vidi da tim mlekom hranim i svoje dete. Čuvam ga u sterilizovanim bočicama. Ipak, šta je sa njenim zdravljem?
– Potpuno sam svesna opreza kod ljudi. Spremna sam na lekarske preglede i pregled mleka – napominje i dodaje kako bi, da nema mleka, takođe uzimala samo provereno. Dodaje kako bi jako želela da i u Hrvatskoj postoji banka mleka kao u svetu i da je sve regulisano zakonom.
– Nažalost, kod nas ih nema – govori prim.dr. Milan Stanojević, šef Neonatološke klinike KB-a Sveti Duh u Zagrebu, i kaže: – Pokušaji su, među ostalim, zapeli na finansijama, mašina za pasterizaciju košta oko 50.000 evra. Mleko je vrlo osetljiva namirnica i ne bih nikako preporučio takvo kupovanje.
Postupak je opasan: mleko može da se zagadi na dva načina: bilo da žena ima zdravstvenih problema ili pri izdvajanju i čuvanju.
Banke mleka
– Banka mleka je institucija u kojoj se tačno zna ko su davateljke. Ispitane su na citomegalovirus, sifilis, hepatitis B i druge infekcije koje se mogu preneti na dete. To mleko se pasterizuje i pakuje, zna se rok trajanja – kaže prim. dr. Stanojević .
Pročitajte još >>
Šta majke treba da znaju o dojenju
Komentari (0)