Prisustvo određenog broja gljivica u vagini i probavnom traktu je normalna pojava. One postaju opasnost kada se razmnože u tolikom broju da ugrožavaju ostale mikroorganizme vaginalne flore.
Visok nivo estrogena tokom trudnoće uzrokuje pojačanu proizvodnju glikogena u vagini, što je vrlo prijatna sredina za razmnožavanje gljivica. Neki istraživači tvrde da estrogen ima direktan uticaj na gljivice, da potpomaže njihov rast i lakše prijanjanje zidovima vagine.
Antibiotici utiču na razvoj gljivica, naročito ako ste ih uzimali duže vreme. Uništavajući bakterije za čiji spektar su predviđeni, antibiotici mogu ugroziti bakterije zaštitnice u vašoj vagini, a time i otvoriti bezbedniji put razvoju gljivica.
Simptomi gljivične infekcije su:
– svrab, crvenilo, suvoća, peckanje vagine, a ređe otok
– kremast, beličast vaginalni sekret
– neprijatnost tokom seksa
– peckanje pri mokrenju
Šta činiti?
Ako posumnjate u gljivičnu infekciju, obavezno posetite lekara. Lekar će uzeti vaginalni bris i otkriti da li je reč o gljivicama ili nečemu drugom što uzrokuje simptome. Vrlo često za preparate protiv gljivica nije potreban recept, ali se ne preporučuje terapija na svoju ruku naročito u trudnoći. Lekar će vam dati terapiju, u skladu sa fazom graviteta u kojoj se nalazite, u vidu kreme, jer se u trudnoći ne preporučuje oralno uzimanje terapije. Proćiće nekoliko dana od uzimanja terapijske kreme dok ne osetite olakšanje. Ukoliko vam se čini da krema ne pomaže, obavezno obavestite lekara, kako bi vam prepisao drugu terapiju. Strogo se pridržavajte propisane terapije, čak i ako ranije osetite olakšanje. Imajte na umu da su gljivice uporne i dosadne!
Da li gljivice mogu uticati na bebu?
Nisu prijavljeni slučajevi gljivične infekcije koja je ugrozila fetus. Ako imate infekciju pred sam porođaj, moguće da će beba po izlasku doći u kontak sa gljivicama. ako se to i desi, moguće da će se gljivična infekcija pojaviti u bebinim ustima. Infekciju ćete kod bebe prepoznati po flekicama u ustima, ponekad i na jeziku. Bebe mogu dobiti ove gljivice i ako ih vi niste imali.
Smanjite šanse za infekciju
Kako biste smanjili šansu za nastanak gljivične infekcije, potrudite se da vagina ostane suva, a vaginalna flora u ravnoteži. Zato je najbolje da nosite pamučan, prozračan veš. Presvucite se u suv kupaći kostim odmah nakon plivanja, izbegavajte parfimisane sapune, penušave kupke, pažljivo toplom vodom čistite kritičnu zonu, uvek se brišite toalet papirom sa prednje ka zadnjoj strani i konzumirajte što više jogurta sa Lactobacillus acidophilus kulturom, jer ona održava bakterijsku ravnotežu vagine i probavnog trakta, a i dobar je izvor kalcijuma i proteina.
Pročitajte još >>
Mere predostrožnosti sprečavaju gljivice
Komentari (0)