„Porođaj je nekada bio fiziološko stanje, a sada je trauma", kazala je Olgica Petrović, babica sa 35 godina radnog staža u Gradskoj bolnici na Zvezdari, povodom Međunarodnog dana babica 5. maja, koji je juče prvi put obeležen u Srbiji.
Kontrolisani bolnički porođaji doveli su trudnoću do statusa bolesti koja se „leči" sintetičkim hormonima i carskim rezom, ali kako kažu članovi Udruženja babica Srbije, sve je veća težnja žena da se vrate porođaju u kućnim uslovima, gde god je to moguće.
Divna Miljković, predsednik Udruženja babica Srbije, iza sebe ima više od 30 godina staža, a od je toga polovinu provela pomažući ženama da se porode kod kuće. Takav način porođaja u odnosu na sjaj novih ultrazvučnih aparata i bolničkih sala deluje zastarelo, ali statistika pokazuje da upravo razvijene zemlje teže ka porođajima u poznatoj sredini. Tako se u Holandiji 80 odsto porođaja dešava kod kuće, a glavni oslonac porodiljama su babice, a ne lekari.
– Žene se same javljaju sa željom da bebu donesu na svet u svom domu. Imala sam priliku da pomognem i onima koje žive u Beogradu, ali sam odlazila i u Novi Sad, manja mesta po Srbiji, pa čak i na planinu Rudnik. Naravno da je sa tim bio upoznat ginekolog koji vodi trudnoću i, ukoliko je procena da je porođaj moguć prirodnim putem, nema razloga da se to ne uradi u kući uz podršku najbližih osoba – priča Divna, koja je pre toga 15 godina radila u KBC „Dragiša Mišović".
Među stotinama mališana koji su svet ugledali uz njenu pomoć su i dvoje dece Ajde Herkules iz Beograda. Posle prve trudnoće i života u Londonu, Ajda je po dolasku u Srbiju želela da ima više informacija o tome šta je čeka prilikom porođaja u ovdašnjim ginekološko-akušerskim centrima. Tapšanje po ramenu i oskudne informacije lekara na njena pitanja nisu joj ulili preterano poverenje i odlučila je da se porodi kod kuće.
– Moje dvoje dece rođeno je uz Divninu pomoć, koja je tako postala deo tog intimnog, ličnog čina za jednu porodicu – kaže Ajda.
Da li ste znali?
– Da lekar ne sme bez dozvole porodilje uraditi epiziotomiju (rez na međici)
– Epiziotomija nije bila potrebna pre 30 godina jer se porođaj uglavnom obavljao prirodno, bez indukcije, tačnije, čekalo se da grlić dovoljno „sazri" za porođaj.
– Da je u poslednjih 20-30 godina broj carskih rezova u pojedinim ginekološko-akušerskim centrima veći i od 30 odsto!
Komentari (0)