Hronični bolesnici, i oni koji imaju akutnu infekciju, grip, proliv, visoku temperaturu, ne bi trebalo da otpočinju post. Post može da bude štetan i za one koji se pripremaju za operaciju, ili su nedavno operisani.
Deca i trudnice, prema rečima dr Jelene Gligorijević, načelnice Odeljenja za ishranu Kliničkog centra Srbije, takođe treba da se uzdržavaju od posta. – Ono što je potencijalno opasno za njih je nedovoljno unošenje gvožđa, kalcijuma i belančevina.
– Belančevine životinjskog porekla mogu se donekle nadoknaditi ribom, ali ne i u danima kad se posti na vodi. Belančevine mogu da se nadoknade i dovoljnim unosom leguminoze (pasulja, sočiva, mahunarki) i koštunjavog voća (oraha, badema, kikirikija) i soje, preporučuje dr Gligorijević.
Veći problem u posnoj hrani su nedostatak gvožđa i kalcijuma. Naročito zbog sve većeg broja anemične dece, trudnica i žena u reproduktivnom periodu.
– Glavna namirnica u prevenciji anemije su crvena mesa, kojih u postu nema. Riba nije adekvatna zamena, jer je manji izvor gvožđa, upozorava ona.
Treći rizik u posnoj ishrani je nedostatak kalcijuma. Glavni izvor ovog minerala koji čuva kosti su mleko i mlečni proizvodi.
– Zamena za njih mogu da budu sojino mleko obogaćeno kalcijumom, namaz od susama, tofu sir.
GOJAZNOST I SO
Povećana telesna težina u toku posta je posledica unošenja prostih ugljenih hidrata iz hleba i testenina. I preteran unos soli koje ima u konzerviranim ribama, kiselom kupusu i turšiji može da predstavlja rizik, posebno za one koji imaju visok krvni pritisak.
Komentari (0)