Iako zvanične liste čekanja nema, parovima kojima je neophodna vantelesna oplodnja zakazuje se za drugu polovinu godine. U dve beogradske klinike, Višegradskoj i Narodnom frontu, nove pacijentkinje neće primati do juna.
Ministarstvo zdravlja će zbog toga Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje uskoro predložiti da raspiše tender i u taj proces ponovo uključi i privatne ustanove.
U Republičkoj stručnoj komisiji za program vantelesne oplodnje i u Ministarstvu zdravlja, objašnjavaju da sve to možda jeste komplikovano i nelogično, ali da je u ovom trenutku jedino moguće.
O trošku države, u četiri zdravstvene ustanove, godišnje se obavi oko 1.400 vantelesnih oplodnji.
Predsednik Stručne komisije za vantelesnu oplodnju dr Zoran Stanković kaže da su u ovom trenutku potrebe za vantelesnom oplodnjom veće nego što državno zdravstvo uspeva da pokrije u redovnom radnom vremenu.
– Očekujemo da se vrlo brzo vantelesna oplodnja obavlja i u dopunskom radu i poveća kapacitet -objašnjava Stanković.
Prema rečima dr Vladimira Čakarevića, savetnika u Ministarstvu zdravlja, u planu je da se fondu za zdravstveno osiguranje predloži raspisivanje tendera za privatne ustanove u narednih šest meseci kako bi se izbeglo čekanje.
– U planu je da se i u KBC Zemun i u Opštoj bolnici Subotica uskoro počne sa postupcima vantelesne oplodnje – ističe Čakarević.
Iako nema preciznih podataka, stručnjaci procenjuju da se oko 300.000 parova u Srbiji bori sa sterilitetom.
Pročitajte još:
Svaki šesti par ne može da ima dece >>
Besplatna vantelesna donela više od 1000 beba >>
Komentari (0)