U današnjem svetu, modernim mamama se često nameće nerealni pritisak da budu superheroji u svim sferama svog života. Pritom se često zaboravlja da su i mame ljudi, sa svojim potrebama, željama i ograničenjima. Ovaj tekst se ne bavi samo tim kako mame postižu sve, već i pitanjem da li bi trebalo da postižu sve, i da li to uopšte treba da bude cilj.
Foto: Freepik
Jedna mama je u Facebook grupi
Bebac trudnice i mame iznela kako se oseća kao mlada majka. Niko nam nije dao recept za roditeljstvo niti se jedan takav recept može biti kome dati – svako od nas je drugačijii svaka od nas će različite zahteve roditeljstva drugačije doživeti. Nekome je lakše da se organizuje, ali se teže nosi sa navalom emocija kada se beba rodi. A ova mama je podelila svoje iskustvo:
”Jako se loše osećam zbog toga što ništa ne stižem. Hodam kao zombi, imam dete od dve godine, sudoper pun sudja svaki dan, hrpa prljave odeće, ne pamtim kada sam se poslednji put našminkala, mislim da je bilo 10 dana pred porodjaj, nemam snage više, uveče legnem umorna od posla od ribanja i spremanja po 10 sati dnevno svaki dan. Muž radi do 18h svaki dan tako da od njega nemam neke koristi. Molim za savet šta raditi, kako sebi olakšati jer ujutru kada ustanem nemam vremena ni kafu popiti od obaveza! Ujutru kada ustanem nemam volje za život kada vidim nered u kući. Dete sam zapostavila zbog obaveza. 😫”
Svaka mama zaslužuje vreme za sebe
Prvo, važno je da se istakne da je svakoj majci potrebno vreme za sebe. U modernom društvu, očekuje se da one budu istovremeno odlične kuvarice, uspešne karijeristkinje, savršene supruge i majke, i još mnogo toga. Međutim, često se zaboravlja da je održavanje mentalnog i emocionalnog zdravlja podjednako važno kao i ispunjavanje svih tih uloga. Svim mamama je potrebno vreme za opuštanje, samo za sebe, vreme tokom kojeg će se posvetiti svojim interesima i potrebama, bez osećaja krivice.
Foto: Freepik
Mama Ivana je u Facebook grupi Bebac trudnice i mame baš zato i iznela svoj jasan stav i to podelila sa zabrinutom mamom:
”Većina nas je prošla tu fazu, samo se rijetko o tom priča. Ovdje ti neće pomoći komentarima,jer, zamisli, svi stižu sve. 😃 Zapravo nije problem ni u čemu od navedenog. Problem je što Vama fali vrijeme za Vas. Osjećate se zapostavljeno jer je 90% svih mogućih obaveza na Vama. Da imate posao, vjerujte da bi sve lakše stizali i podnosili. Ništa Vam ne bi predstavljalo problem. Vama je zapravo dosta toga da ste “rob” kuće. Svi mi volimo svoju đecu, niste loša majka ako osjećate da ponekad morate “prodisati”. I to je u redu. 🙃”
Ravnoteža u partnerstvu je ključna
Drugo, da bi se postigla ravnoteža, muževi i partneri takođe moraju preuzeti svoj deo odgovornosti u porodičnim obavezama. Muževi treba da provode više vremena sa decom, da se angažuju u kućnim poslovima i da pruže emocionalnu podršku svojim suprugama. Ne može sve pasti na ramena jedne osobe, a očekivati da će ona ostati mirna i neopterećena.
Foto: Freepik
Mama Mia se u svom savetu osvrnula upravo na tu temu:
”Bukvalno ono što ja radim je da po kući uradim samo što moram a to je da jedem i operem veš ostalo nisša ne moram.
Ostavim nešto i za muža kad dođe kući da mi pomogne, posvetite se sebi malo tražite da vam pričuva neko dete ili neka muž bude sa detetom sat vremena a vi uzmite vreme za sebe prošetajte,operite kosu,našminkajte se, idite trenirajte.
Kuća je igra bez granica i nikad neće biti čista tako da ako ste vi dobri svi će biti, a za kuću koga briga.”
Svaka mama je heroj, ali ne moramo sve biti – sve
Treće, pritisak da se postigne sve ne samo da je neopravdan, već je i neodrživ. Moderne mame često sebi postavljaju nerealna očekivanja, što može dovesti do osećaja neuspeha i iscrpljenosti. Treba napomenuti da neke stvari jednostavno ne mogu biti postignute u isto vreme. Umesto da se osećaju kao robovi svojih obaveza, mame treba da se usmere na postavljanje realnih prioriteta i postizanje onoga što je zaista važno za njih i njihovu porodicu.
Mamama treba pružiti podršku i razumevanje, umesto da ih podvrgavamo pritisku da postižu sve. Izgleda da je neophodno stalno podsećati,a neretko i vikati na sav glas da i mame imaju svoje potrebe i da je ključno da se osećaju slobodno da brinu o sebi bez osećaja krivice. Ovo nije samo odgovornost partnera i društva, već i odgovornost samih mama da postave granice i neguju svoje fizičko i mentalno blagostanje. Kroz promenu perspektive o tome kako se postiže sve, možemo stvoriti bolji svet za sve mame.
Komentari (0)