Kakav signal šaljete detetu
Pojednostavljeno gledano, za dete, vi ste kao semafor. Palite crveno, žuto i zeleno svetlo. Kada zahtevate da dete nešto učini, palite zeleno svetlo, što je detetu signal da zahtev treba da ispuni. Ako vas posluša, pokažite mu da se njegov trud isplatio, pa na to reagujte pažnjom. Vremenom će naučiti da što pre ispuni zahtev, pre će moći da se igra.
Ako dete ne posluša, tada vi palite žuto svetlo čime upozoravate na posledice: “Ako to ne učiniš…će se desiti.” Ako vaš zahtev prate posledice, i dete ne posluša, tada vi palite crveno svetlo, što znači da će takvo ponašanje prouzrokovati gubitak privilegija. Kada iznesete posledice, vratite se na zeleno svetlo i ponovite instrukcije.
Naučite dete da sluša. Najvažnije kod ovog koraka za svakog roditelja je doslednost i komunikacija.
Ostanite smireni i čvrsti istovremeno. Umesto da vičete, koristite neutralan ton.
Budite direktni, jer tako dete neće imati prostora za nedoumice. Primer: bolje je “Pospremi igračke” umesto “Mama je jako srećna kada spremiš igračke.”
Postavljajte zahtev pozitivno i izbegavajte “ne”, “nemoj”, “stani”, “prekini.” Primer: bolje je “Neka noge ostanu na zemlji” umesto “Prestani da se pentraš po nameštaju”
Postavljajte zahtev jedan po jedan, jer deca teško pamte više od jedne stvari. Primer: bolje je “Odloži igračke u kutiju” nego “Pospremi igračke, operi ruke i dođi da večeraš.”
Zahteve prilagodite uzrastu deteta i njegovim mogućnostima, ako je potrebno pojednostavite zahtev tako da detetu bude razumljiv. Primer: bolje je “Stavi odeću u ormar” nego “Pospremi sobu.”
Dajte kratko obrazloženje. Primer: “Idemo u šetnju, obuci kaput”. Previše informacija stvara zabunu.
Budite fizički prisutni. Umesto što vičete iz druge prostorije stanite ispred deteta, pogledajte ga u oči i pokažite šta želite.
Recite detetu da ponovi to što ste zahtevali, tako ćete biti sigurni da je dete čulo i razumelo.
Nagradite trud pažnjom, divljenjem ili pohvalom.
Budite sigurni da stvarno želite da dete ispuni zahtev, a ukoliko je potrebno pomozite mu u izvršavanju zadatka ili mu dozvolite da napravi pauzu.
Pročitajte još >>
Zašto deca ne slušaju roditelje
Komentari (0)