Budno oko mame i tate i vaspitanje najbolja su zaštita od povreda dece
Ne ispuštajte dete iz vida!
Zbog detetove sigurnosti, roditelji bi, kad dete odvedu na igralište, za svaki slučaj trebalo da provere da je sve u redu – ima li oštećenih, klimavih i polomljenih sprava, koje su čest uzrok ozbiljnih povreda klinaca.
Obavezno treba pogledati da li ima stakla, smeća i opasnih oštrih ivica na toboganima. Naročito je važno paziti i na čistoću peska, jer je taj deo igrališta često prepun bakterija, pa treba pripaziti da mlađa deca nipošto ne stavljaju pesak u usta.
Detetu bi pre igre trebalo skinuti i razne vezice s odeće, šalove i slične predmete, a na sprave nipošto ne sme nositi uže za preskakanje. Takođe, na ljuljašci ili sedištu klackalice nikad ne bi trebalo da sedi više dece.
Prljave igraonice
Igraonice u zatvorenim prostorima, naročito one ispunjene mnoštvom gumenih kuglica, pune su bakterija, a često i smeća. Zato detetu nakon igre obavezno treba očistiti ruke vlažnom maramicom i nipošto ga ne ostavljati samog u igraonici.
Kultura igranja
Dete treba naučiti da čeka svoj red bez guranja i da se ne penje na tobogan ili neku drugu zabavnu spravu dok drugo dete ne završi s korišćenjem iste. Obavezno mu recite da se čvrsto drži za ogradu tobogana, da pravo sedi i da nipošto ne kleči ili leži dok se spušta niz tobogan.
Oprez na ljuljašci
Najviše povreda dece na igralištu dogodi se zbog ljuljaški, ali to nikako ne znači da ih treba izbegavati. Samo dobro proverite da li su u ispravnom stanju i obavezno recite detetu da nipošto ne trči ispred ljuljaške koja je u pokretu.
Komentari (0)