Besane noći, borba sa pelenama i baratanje finansijama uništava bliskost mladih parova kojima je, do dolaska bebe, najveći problem bio koji će film da
gledaju u subotu uveče. Istraživanje je pokazalo da su mladi parovi bez dece srećniji od starijih sa potomstvom, a Institut za istraživanje odnosa u Sijetlju obavestio je da dve trećine parova smatra da im veza slabi posle rođenja prvog deteta. Žene počnu da se osećaju nezadovoljno odmah, dok se kod muškaraca takvi osećaji razvijaju postepeno. Kao da to nije dovoljno loše, MSNBC je nedavno objavio istraživanje koje pokazuje da dojenčad i bebe čak do devet meseci mogu da osete da su im roditelji nesrećni u braku, pa zbog razviju probleme sa spavanjem.
Znači, nesrećan brak može da stvori nemirnu bebu koja će samo dodati više stresa već zategnutoj situaciji između roditelja. Dobre vesti su da mladi parovi ipak mogu da preduzmu preventivne mere da spreče svađe i ojačaju brak. Evo šta su savetnik i novi roditelji predložili za spas braka u Vol Strit Žurnalu:
Podela zadataka
Podela zadataka i njihovo kontinuirano i uspešno obavljanje biće tampon za sve nesuglasice oko toga ko koliko radi u kući. Pre nego što beba stigne, napravite popis svih mogućih zadataka: od plaćanja računa, noćnog bdenja pored kolevke do pranja veša, pa podelite na ravne časti sa suprugom.
Duge šetnje
Jedan par je istakao da je rasprava o važnim stvarima dok sedite kod kuće licem u lice može lako da se pretvori u svađu zbog pogrešne interpretacije govora tela i izraza lica. Zato ovaj par, kada želi da razgovara o ozbiljnim temama, izvede dete u šetnju u kolicima. Kolica bi trebalo da budu okrenuta ka
vama.
Uskladite obaveze
Tretirajte brak kao poslovno partnerstvo. Jednom nedeljno zakažite ”sastanak” da proverite da li su vam obaveze usklađene, posebno ako oboje radite. To će sprečiti nesporazume oko toga ko kada čuva dete. Ujedno ćete oboje ostaviti onom drugom prostor da se ponekad posveti sebi. Srećan roditelj znači srećno dete.
Zajednička interesovanja
Savetovališta za mlade roditelje podstiču parove da provedu zajedno najmanje 20 minuta dnevno pričajući o stvarima koje nemaju veze sa detetom. Razgovarajte o politici, TV emisijama ili aktuelnim zbivanjima. Pokažite sami sebi da imate još zajedničkih dodirnih tačaka osim deteta.
Razmislite o savetovanju
Savetovanje nije samo za parove koji su na ivici razvoda. Savetovališta za parove koji će dobiti bebu ili roditeljima novajlijama podučavaju konstruktivnom rešavanju problema, a grupni sastanci bi mogli da vas podsete da niste jedini kojima se dešavaju takve stvari.
Komentari (0)