„Program obuke SOS savetnica za dojenje“, projekat Udruženja “Roditelj”, nije dobilo “zeleno svetlo” odnosno finansijsku podršku od Ministarstva zdravlja, iako su ga preporučili Gradski zavod za javno zdravlje, Institut „Dr Milan Jovanović Batut“, UNICEF I savetovalište “Halo beba”.
Prema istraživanju UNICEF -a iz 2005. godine, samo 23 odsto majki doji bebe do četvrtog meseca, 15 odsto do šest meseci odnosno osam odsto do godinu dana.
– Cilj nam je povećanje procenta dojilja zbog svih zaštitnih faktora koje ima majčino mleko, bitnih za jačanje imuniteta beba. Promocijom dojenja bavimo se punih pet godina. Prvi smo organizovali obeležavanje „Nedelje dojenja” onako kako se to radi u svetu, okupljanjima majki i dece, uz dovođenje stručnjaka i savetnica za dojenje. Sada želimo da osnujemo savetovalište za dojenje, u kojem bi oko 15 žena telefonskim putem pomagale prvenstveno mladim majkama.
Nešto kao „majka majci” podrška. Početkom aprila smo konkurisali kod resornog ministarstva za finansijsku podršku, u iznosu od 50.000 dinara. Odbijeni smo, iako imamo preporuke mnogih stručnih organizacija – navodi Dragana Soćanin, predsednik Udruženja „Roditelj” , inače deo Radne grupe za obnavljanje „Bejbi frendli” programa. Soćanin dodaje da još nisu dobili odgovor zašto su odbijeni već samo usmeno objašnjenje „da je projekat nešto što već rade patronažne sestre”.
– Naše savetnice ne bi išle u kuće porodilja nedelju dana po porođaju kao patronažne sestre već bi telefonom davale savete majkama, dokle god im je potrebno. To nam ukazuje da nisu čak ni pročitali naš projekat. Čini se da se praksa netransparentne i pobratimske raspodele budžetskih sredstava nastavlja, s obzirom da je jednom udruženju odobreno čak šest projekata. Zahtevamo da se objave kriterijumi po kojima je izvršen izbor organizacija i projekata za finansiranje – nezadovoljna je Soćanin, koja planira da pošalje zvanično pismo i ministru zdravlja.
U Ministarstvu zdravlja juče nisu želeli da komentarišu ove navode niti da daju obrazloženja, uz komentar da će kriterijumi izbora projekata biti stavljeni na njihov sajt.
“SOS za dojenje” predstavlja praksu u mnogim zemljama. Sličan projekat sprovode NVO “Roda” u Hrvatskoj i “Djeca” u Bosni i Hercegovini.
Komentari (0)