Nemački parlament je pojačao zaštitu majčinstva za žene koje su doživele pobačaj. Nova regulativa bi ženama koje izgube bebu nakon 13. nedelje trudnoće omogućila pravo na porodiljsko odsustvo. Bundestag, donji dom nemačkog parlamenta, usvojio je zakon kojim se proširuje zaštita porodiljskog odsustva na žene koje dožive pobačaj posle 13. nedelje trudnoće. Velika većina poslanika glasala je za ovaj zakon, koji ima za cilj da podrži žene tokom perioda fizičkog i emocionalnog oporavka, izjavila je Sara Larkamp, poslanica Socijaldemokratske partije (SPD).
U Nemačkoj porodiljsko traje 12 nedelja, a nakon toga jedan od roditelja može ostvariti roditeljski džeparac do detetovog trećeg rođenanja. Tokom tog perioda roditelj koji brine o detetu zaštićen je od otkaza. Prema trenutnom nemačkom zakonu, žene imaju pravo na plaćeno porodiljsko odsustvo počevši šest nedelja pre porođaja i nastavljajući se osam nedelja nakon porođaja. Međutim, ovo se nije primenjivalo u slučaju pobačaja.
Šta se menja novim zakonom?
Prethodno, žene koje su doživele pobačaj pre 24. nedelje trudnoće morale su aktivno da podnesu zahtev za medicinsko odsustvo koje im nije bilo zagarantovano. Novom regulativom, žene koje dožive pobačaj posle 13. nedelje trudnoće imaće mogućnost da uzmu porodiljsko odsustvo. Ipak, žene nisu obavezne da ga iskoriste ako to ne žele.
Zakon će biti razmatran u Bundesratu, gornjem domu nemačkog parlamenta, 14. februara. Ako tamo bude usvojen, mogao bi da stupi na snagu 1. juna ove godine. Procjenjuje se da se u Nemačkoj svake godine dogodi približno 6.000 pobačaja između 13. i 24. nedelje trudnoće. Međutim, većina (oko 84.000) se dogodi pre 12. nedelje trudnoće, što nije obuhvaćeno novim zakonom o porodiljskom odsustvu.
Žene koje su doživele pobačaj znaju koliko je to bolno i traumatično iskustvo. Gubitak bebe, čak i u ranoj trudnoći, ostavlja dubok emocionalni trag. Novi zakon u Nemačkoj, koji će omogućiti porodiljsko odsustvo ženama nakon pobačaja, predstavlja značajan korak u priznavanju njihovih potreba i pruža im neophodno vremena za fizički i psihički oporavak. Ova promena zakona ne samo da bi olakšala ženama da se nose sa gubitkom, već bi i podigla svest o važnosti mentalnog zdravlja i emocionalne podrške u ovakvim situacijama.
Komentari (0)