Jer ne mora stvarno da znači NE. To vas neće činiti ”onim lošijim roditeljem koji uvek zabranjuje”, tako ćete postati odgovoran roditelj.
Kada jednom kažete Ne, ostanite dosledni, ali dajte objašnjenje. I ponudite alternativu. Ne – za čokoladu pre ručka, ali svakako treba da objasnite zašto, i ponudite alternativu u obliku kolača posle ručka. Kada se radi o mlađoj deci, uvek proverite da li su razumeli objašnjenje zabrane. Deca predškolskog uzrasta obično nemaju razvijene sposobnosti logičkog promišljanja i ne mogu do kraja da razumeju vezu uzroka i posledice. Odgovor “Možeš da se povrediš” će biti dovoljan samo ako je dete dovoljno sposobno da ga razume. Bolje mu ispričajte priču kako ste se i vi kao mali penjali na sličan zidić i zbog toga povredili ruku.
Kada su starija deca u pitanju, uvek saslušajte i njihove razloge, pa razgovarajte o zabrani. Objasnite im zašto nešto ne možete da im dopustite, a ponudite opcije i okolnosti pod kojima bi vi primenili stav. Ako zabranite sinu da ide napolje sa prijateljima zato što nije uradio domaći, to mu i objasnite, i pokažite da razumete zašto želi da ide napolje sa drugarima. Sledeći put se možda iznenadite efikasno urađenim domaćim.
Reč Ne uvek zahteva pojašnjenje, jer na taj način učimo decu odgovornosti. Iznenađujuće je koliko deca zapravo razumeju ove koncepte i koliko su spremni na saradnju. Pokažite uvek odlučnost, ali i poštovanje i dobićete stostruko zauzvrat. Samo Ne, bez objašnjenja, može da produbi jaz između dece i roditelje, te da dovede do nerazumevanja. Međutim, čuvajte se zamke ulaska u raspravu. Saslušajte dete, i ono će saslušati vas. Iznesite razloge i na tome završite razgovor. I što je najvažnije: ostanite dosledni. “Ne” mora da znači upravo to – zabranu, pod uslovima koje ste pojasnili detetu.
Na kraju krajeva, dozvole i zabrane nisu tu da bi nama, roditeljima, olakšale život. One postoje da bi deca naučila da budu odgovorna. Reč Ne vas neće pretvoriti u zlog roditelja koji ”ništa ne da” ako imate izgrađen odnos poverenja sa detetom. I zato, provedite vreme sa svojom decom, igrajte se, smejte se zajedno, razgovarajte i interesujte se za njihove želje, potrebe, strahove i radosti. Kada je odnos izgrađen na zdravim osnovama, ni jedno Da ili Ne neće moći da ga poljulja ili stvori nerazumevanja. Jer, deca nas bolje poznaju nego što mi to mislimo.
Pročitajte još >>
10 principa koji će zagarantovano promeniti loše ponašanje
Komentari (0)