Idealan poklon za ljubitelje cveća, koji nemaju mnogo prostora je – vrt u boci. Lako se uklapa u svaki kutak doma ili poslovnog prostora. Ovako posađeni vrtovi se jednostavno održavaju i ne oduzimaju mnogo vremena vlasniku. Prave se u staklenim bocama, balonima, teglama ili vazama.
Za sadnju se najčešće koriste male biljke koje rastu sporo. S obzirom na to da u ovakvim uslovima brže napreduju, važno je da ih ne bude previše, da se međusobno ne bi “gušile”. Za vrt u staklu idealna je mahovina, paprat (polipodium, pelea, pteris, adijantum, nefrolepsis, asplenijum, selaginea), sobni bršljan, hlorofitum, pilea, peperomija, saksifraga, fikus pumila i fitonija, a od visokih biljaka kordilina purpur kompakta, brdska palma i kroton, kaktusi, tilanzije i sukulenti.
Egzotičan ukras koji privlači pažnju
Posudu za sadnju dobro operite i osušite, pa pomoću valjka od hartije stavite drenažni sloj od hidrokulture ili komadića gline, a preko i sloj aktivnog ugla i mešavinu sterilne zemlje debljine najmanje 10 cm.
Za sadnju tilanzija koristite peščanu podlogu. Štapićem, na koji je pričvršćena mala kašika, u zemlji napravite rupe za sadnju.
U sredini posude bi trebalo da budu biljke koje više rastu, a po obodu niže sorte. Ukoliko vam nedostaje cveća, prostor popunite šljunkom ili oblucima. Žičanom omčom unesite prvo razgranate biljke, uvijene u papir.
Kamenčići su uvek dekorativna podloga
Korenje snažno utisnite štapićem, a papir uklonite neposredno pre zatrpavanja. Zatim zemlju oko stabljika dobro sabijte štapićem, sa pampurom na kraju. Kada završite sadnju, zemlju dobro zalijte. Posudu zatvorite poklopcem ili čepom. Baštu držite na svetlom mestu ili u polusenci. Otvorene vrtove zalivajte čim zemlja postane suva i mrvičasta, a biljke u zatvorenim posudama jednom mesečno, kada primetite da ujutru nema rose na unutrašnjosti stakla.
Komentari (0)