‘Sve je u komunikaciji i shvatanju da takve porodice imaju komplikovanu dinamiku’, kaže klinički psiholog Ramani Durvasula.
Sledi devet najčešćih grešaka koje čine pomajke i poočimi…
1. Pokušavate biti cool roditelj
U želji da se svidite deci, posezaćete za poklonima ili zaobilaziti pravila. Ta taktika može biti štetna. Nemojte im kupovati sve što žele, to samo može štetiti odnosu i obiti vam se o glavu.
Umesto toga, povezujte se zajedničkim iskustvima. Vozite se biciklom zajedno ili kuvajte večeru. Imajte zajedničku aktivnost barem jednom mesečno.
2. Očekujete odmah da ćete postati srećna porodica
Peggy Nolan, izvršna direktorica The Stepmom’s Toolboxa, kaže kako je takvim porodicama potrebno sedam godina da se povežu. I opet, ljudi od takvih porodica očekuju da se ponašaju kao da je u pitanju prva porodica, što je kao guranje kvadrata u okruglu rupu.
Trebate ‘zaraditi’ ulazak u porodicu. Prvih godina mogli biste se osećati nevidljivio i trebaće vam sva snaga da se nastavite osmehivati.
3. Dozvoljavate pastorcima da budu grubi prema vama
Dr Durvasula kaže kako deca mogu loše prihvatiti dolazak treće osobe, i tretirati je bez poštovanja. Puno njih toleriše takvo ponašanje u nadi da će ih deca prihvatiti.
4. Odmah prihvatite ulogu roditelja
Pomajke znaju početi s uvođenjem discipline i pre nego zadobiju poverenje, objašnjava Nolan, obično jer su za to dobili odobrenje supružnika. To vodi nepoverenju i nepoštovanju, što u konačnici dovede do toga da se deci ne svidite.
Ulažite u živote pastoraka bez prekoračenja granica. Budite brižna, odrasla i odgovorna figura, poput voljene ujne, tetke ili dede.
5. Imate previsoka očekivanja
Mogli biste osećati ogroman pritisak da sve radite kako treba, posebno sa stigmom ‘zločeste maćehe’. To će vas pretvoriti u iscrpljenu, ljutitu ženu koja sve mora imati pod kontrolom.
Jednom kada se opustite i prestanete sve pokušavati raditi ‘najbolje’, sve će se promeniti.
6. Pričate loše o drugom roditelju
Kada bivši vaše supruge kasni s uplatom alimentacije ili opet ne dođe na detetovu utakmicu, primaljivo je govoriti o tome pred detetom, ali nemojte. Tako deca neće imati osećaj da moraju birati između roditelja.
Ako je moguće, stručnjaci savetuju da s bivšim supružnikom uspostavite vezu. Ne zahtevaju samo venčanja i sahrane okupljanje cele porodice, tu su praznici, rođendani…Bolje je da se u takvim situacijama osećate ugodno i izbegnete život u rasporedima i žongliranjima.
7. Ne dajete pastorcima dovoljno vremena nasamo s vašim supružnikom
To je vrlo česta greška, čak i kod onih koji su dugo u toj ulozi. Pomajke i poočimi zaboravljaju da dete treba vreme nasamo s roditeljem. A to se često događa jer osećaju pretnju zbog odnosa supružnika prema njihovoj deci, objašnjava psihoterapeutkinja Christina Steinorth.
Biološki roditelj ima istoriju s decom koju pomajka ili poočim nemaju, pa to može dovesti do osećaja zavisti i nesigurnosti.
Ali, nužno je da im to vreme omogućite. Kada supružnika podstičete da provodi vreme sa svojim detetom to mu šalje poruku da između vas i dece nema takmičenja, što znači da vam je stvarno stalo da imate srećne pastorke.
8. Odnosu sa suprugom ne dajte prednost
Judy Osbourne, porodična terapeutkinja, kaže da brojni parovi zanemaruju brakove u korist jačanja veze između pomajke/poočima i deteta. No, za decu je jako važno da vide zdrav odnos između odraslih. Trošiti energiju na zbližavanje pastrčadi i pomajke /poočima nije korisno koliko osigurati zdravu atmosferu u kojoj će par rasti zajedno.
Važno je da odvojite vreme koje ćete posvetiti jedno drugom.
9. Shvatate lično kada dete favorizuje svog pravog roditelja, a ne vas
Tokom porodičnih rituala poput venčanja, ili nesretnih okupljanja poput sahrane, pomajka/poočim lako se mogu osetiti izostavljenima. DrDurvasula kaže – čak i nakon 25 godina moguće je da će kći poželjeti da je do oltara prati pravi otac, a ne poočim.
A pastorci, bez obzira na uzrast, mogu osećati pritisak od pravih roditelja da pomajci ili poočimu ne daju veliku ulogu u porodičnim događanjima. Pokažite podršku ne učestvujući u igri – ja ti se moram najviše svideti.
Komentari (0)