Da li je normalno što stalno menjam raspoloženja? Debela sam i čini mi se da me muž više ne voli i ne želi kao pre, samo su neka od pitanja koja muče svaku ženu u trudnoći.
Da li je normalno što stalno menjam raspoloženja?
Apsolutno! Trudnoća predstavlja jedno potpuno novo stanje ne samo u fizičkom već i u psihičkom smislu. Prvorotke strepe od porođaja jer ne znaju šta ih čeka. Svesni ste da će dete koje očekujete izmeniti sve aspekte vašeg života, od emocija, do odnosa sa partnerom, preko karijere, novih potreba… Sasvim je razumljivo što ste opterećeni brigom oko trudnoće, da li će beba biti dobro, kako će proteći porođaj, kako ćete se, u ekonomskom smislu, snaći u proširenoj porodici, gde smestiti novog člana…Čak i da na vaše raspoloženje ne utiču hormoni – a itekako utiču – nije jednostavno izboriti se sa svim tim brigama…
Kada će promene raspoloženja biti najizraženije?
Najverovatnije da će vam biti najteže u prvom trimestru kad se suočavate sa činjenicom da ste u drugom stanju. Stvari će se polako poboljšavati sve do kraja trudnoće, kada se strahovi ponovo mogu javiti pred sam porođaj. Strah je reakcija na nešto nepoznato, zato se dobro informišite za sve vezano za porođaj (kako ga prepoznati, koliko traje, šta možete da očekujete, šta će se dešavati u porodilištu kad vas prime…).
Opterećena sam trudnoćom i stalno pričam o tome, da li je to normalno?
Normalno je da ste usredsređeni na jedan od najvažnijih događaja u životu. Isto tako je moguće da drugima iz vaše okoline nije baš uvek naročito interesantno da stalno slušaju o tome kako se osećate, čemu se radujete a čega se bojite. Sa onima koje volite i koji vole vas sasvim je u redu da podelite sva svoja osećanja. Najvažnije od svega je da ih delite sa ocem bebe, da bi i on bio uključen u čitav proces i, bar delimično, razumeo zašto se vaša raspoloženja kreću od euforije do suza iIi depresije.
Stalno zaboravljam stvari, ima li to veze sa trudnoćom?
Nema nekih posebnih naučnih dokaza za to, mada se u praksi pokazalo kao čest slučaj. U svakom slučaju, nemojte se zbog toga nervirati – pišite podsetnike i sve će biti u redu.
Imam noćne more i plašim se da sa bebom nešto neće biti u redu. Šta da radim?
Ružni snovi i strah da sa bebom nešto neće biti u redu su vrlo česta stvar kod trudnica, i nastaju iz činjenice da sve mame najviše od svega žele da njihove bebe budu savršene. Razgovarajte o tome sa svojim lekarom, koji će vas uveriti da, ako su rezultati testova koje radite tokom trudnoće dobri i ako na UZ pregledu sve deluje normalno, nema potrebe da brinete jer je šansa da sa bebom nešto nije u redu zaista mala.
Isto tako, razgovarajte i sa svojim najbližima, kao i sa prijateljicama koje imaju decu i videćete da je normalno biti zabrinut. Noćne more pokušajte da izbegnete tako što ćete preko dana biti fizički aktivni, pa ćete kad bude vreme za krevet biti umorni i spavati bez snova. Takođe valja izbegavati obilne obroke pre spavanja. Ako i dalje ružno sanjate i budite se uplašeni za bebu, odustanite od spavanje i uzmite knjigu umesto da budni ležite i u mraku i povećavate svoje strahove.
Kako da se borim protiv promena raspoloženja?
Razgovarajte sa onima koji su vam bliski, idite u šetnju, gledajte neki film, čitajte… Radite nešto, da biste odvratili sebi pažnju od briga.
Debela sam i čini mi se da me muž više ne voli i ne želi kao pre!
Bojazan da nije više privlačna i da odnos sa mužem više neće biti kao pre je vrlo česta stvar kod trudnih žena. Morate o tome da razgovarati sa mužem. Ipak, prvo treba da se svidite sama sebi da biste mogli da prihvatite da vas i on vidi kao lepu, poželjnu ženu. Dakle, negujte se kao i ranije, oblačite se adekvatno, ali ne i neprivlačno, istaknite ono što je najlepše na vama i ponosite se svojim izgledom. Pričajte sa njim o tome kako izgledate, vodite ljubav kada je to moguće, nemojte ga izbegavati… U ogromnoj većini slučajeva takvi strahovi su neopravdani!
Komentari (0)