Iako bi trebalo da bude potpuno lako i prirodno, dojenje to zaista nije. Kada dođe iz porodilišta novopečena majka često ne zna ni kako treba da drži bebu, a kamoli kako da je hrani. Zato je važno da tokom prvih nekoliko nedelja patronažna sestra dolazi kod vas jedanput dnevno ili makar tokom nekoliko prvih dana nakon izlaska iz bolnice. Od suštinske važnosti je da bebu dojite na ispravan način kako bi se ona navikla na hranu i kako bi vam dojke ostale zdrave, a mleko se optimalno stvaralo. Evo nekoliko saveta iskusnih dojilja koje će vam svakako biti od koristi.
PODRŠKA JE BITNA
– Bila sam spremna da prekinem dojenje, ali me je suprug uveravao da ja to mogu, a to je ono što mi je bilo potrebno da bih u tome uspela. U ostalim porodicama uglavnom su se čuli komentari tipa: “Molim te idi i radi to u drugoj sobi” ili “Zašto to radiš?”. Zahvaljujući svom mužu sam uspela. Zato se okružete pozitivnim ljudima koji vas razumeju i pružaju vam podršku. To je jedna od bitnijih stvari – kaže Miljana(23).
DOJENJE JE VREME ZA ODMOR
– Toliko puta sam uhvatila samu sebe kako gledam filmove ili serije dok dojim. I to mi je nekako spontano postao period opuštanja – kaže Ivana(37).
NE UDALJAVAJTE SE OD SVETA
– Igrališta, restorani, tržni centri, bazeni – vi navedite mesto, sigurno sam tamo dojila bebu. S obzirom na to da sam potpuno opuštena kada je dojenje na javnom mestu u pitanju, primetila sam da ljudi jednostavno i ne gledaju šta radim – kaže Milica(29).
ODMORITE GRUDI
– Limitirajte dojenje na 12 minuta na jedenoj dojci. Ukoliko dozovlite bebi da duže sisa na samo jednoj dojci bradavice će postati bolne i ranjave što će dojenje učiniti neprijatnim. Znam da se neće svi složiti sa tim, ali moja prijateljica koja je majka dvoje dece i pedijatar mi je dala ovaj savet i kod mene je odlično profunkcionisao – kaže Sara(33).
POMOZITE BEBI
– Patronažna sestra koja je dolazila kod mene rekla mi je da prilikom dojenja bebi povučem donju usnu nadole kako bi ona mogla lepo da zahvati bradavicu. Savet sam primenjivala prvih nekoliko nedelja. Nakon tog perioda bebi više nije bila potrebna pomoć, a ovo je sprečilo stvaranje rana na mojim bradavicama – kaže Katarina(31).
UNOSITE DOVOLJNO TEČNOSTI
– Sećam se da sam bila veoma žedna dok sam dojila! Muž bi stajao do mene i davao mi da pijem vodu, pa sam ja pila vodu dok je beba sisala. Zato uvek vodite računa da budete dovoljno hidrirani – kaže Emina(38).
Komentari (0)