Deformitet ravnih stopala najčešće se javlja u mlađoj dobi, a ako se ne leči na vreme, može da dovede do brojnih komplikacija kao što su bolovi u potkolenici, natkolenici i kičmi.
Problem sa ravnim stopalima ima oko 12 odsto sedmogodišnjaka, pokazala su istraživanja koja je nedavno sproveo Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”. Ravna stopala spadaju u blage deformitete, ali ih nikako ne treba zanemariti jer kasnije mogu da izazovu tegobe poput bolova u nogama, karlici ili kičmi.
Branislav Marković, specijalista ortoped u ortopedskom preduzeću „Rudo”, objašnjava da je najvažnije blagovremeno primeti deformitet i početi s korekcijom.
– Deformitet koji se u narodu najčešće naziva ravna stopala podrazumeva spušten središnji svod stopala. To je najčešći deformitet i javlja se podjednako kod dece i starijih, ali najčešće u mlađem dobu. Naša ispitivanja kažu da nekih 90 odsto dece koja dođu kod nas ima probleme sa ravnim stopalima u većoj ili manjoj meri – kaže Marković, i dodaje da bi roditelji trebalo da dete prvi put odvedu kod lekara specijaliste na pregled već u periodu između druge i treće godine kada se formira stopalo.
Kasnije stopalo trebalo pregledati pre polaska u školu, kao i u periodu adolescencije između 10. i 12. do 14. godine, kada deca intenzivnije počinju da se bave sportom.
– Najbolji rezultati korekcije su između druge i pete godine. I posle toga je moguća korekcija, ali što je dete starije, ona je sve teža. Ukoliko se pravovremeno nose ortopedski ulošci, koji su najvažnija metoda lečenja, i rade vežbe, moguća je potpuna korekcija. U krajnjoj liniji postoji i operativno lečenje, ali to su veoma retki slučajevi, kad je deformitet takav da je potrebna operacija – kaže Marković.
Komentari (0)