Za mentalni razvoj svakog deteta igra ima istu važnost kao hrana i spavanje. To tvrdi Sju Palmer, stručnjak za dečji razvoj, ali rezultati novog britanskog istraživanja nimalo nisu ohrabrujuća. Naprotiv, znak su za uzbunu. Zbog modernog načina života i nastojanja da usklade sve dnevne obaveze, poslovne i kućne, roditelji gotovo da uopšte nemaju vremena za svoju decu. U igri sa njima, pokazalo je ovo istraživanje, dnevno provode manje od šest minuta! Zašto je ovaj podatak poražavajući? Zbog činjenice da igra, naročito ona na čistom vazduhu, van kuće, doprinosi razvoju dečje snalažljivosti i kreativnosti, te oblikuje njihov način razmišljanja. Dakle, deca su bez igre uskraćena za sve to.
– Da bi roditelji bili sigurni da se njihova deca dovoljno igraju, trebalo bi da što više vremena provode sa njima i da im, kada god je to moguće, budu “saigrači”, koji razmišljaju na sličan, dečji način – poručuje Palmerova.
Za vaše dete sve može predstavljati pustolovinu, ali pre nego što ga povedete u nju sigurno ćete biti suočeni sa teškim zadatkom – da ga odvojite od televizora i crtaća. Budete li u tome uspešni, sve dalje je lako. Dete će se sjajno provesti i u parku radeći sve ono što ste i vi kada ste bili mali. Podstaknite njegovu kreativnost tako što ćete zajedno praviti figurice od blata, sakupljati lišće određene nijanse ili veličine… Uostalom, usput možete smisliti neku igricu koja će podstaći njegovu maštu. Važno je jedino da budete napolju, jer to je važno za zdravlje i fizičku kondiciju dece.
Za period od 3 do 6 godine vašeg deteta preporučljive su igre pretvaranja. Prebacite preko stolica plahtu i napravite, na primer, čarobnu pećinu, svemirski brod i slično. Napolju, takođe, možete da pustite mašti na volju i da se, zajedno, pretvarate da ste na pustom ostrvu, da gazite preko imaginarnih brda…
Od 7 do 9 godine, kada dete ulazi u svet odraslih i razvija mentalne veštine igrajte sa njim neku od dobrih starih takmičarskih igrica, na primer “čoveče ne ljuti se”, “domine”, “karte”. To su igre u koje može da se uključi cela porodica. Mališanu ne samo da će biti zabavno, već će i trenirati svoj mozak.
Za period od 9 do 12 godine života, Palmerova predlaže odlazak u prirodu, gde ćete sa detetom uživati u nekom sportu, izletu, dužoj šetnji… Kako u ovom dobu dete stvara radne navike, pokažite mu koliko je zabavno kada samo nešto napravi, ili, jednostavno, naučite ga da peca. Ovaj period njegovog života je veoma važan, a koliko odista saznaćete tek kada vaše dete odraste i počne, sa osmehom na licu, da se priseća igara u kojima ste i vi učestvovali. Bićete na to ponosni.
Komentari (0)