Za mnoge mlade roditelje svet bez televizora je teško zamisliv. Istraživanja su pokazala da gledanje televizije nije štetno, može biti i korisno, ali samo ako znamo da odredimo pravu meru, i odabremo emisije koje će koristiti detetu, a ne biti štetne.
Kakav program?
Morate imati na umu da gledanje televizije utiče na ponašanje deteta i ophođenje s okolinom. Deca iz pojedinih emisija mogu (s pravom) zaključiti da je agresivno ponašanje opravdano, da se agresijom može lakše doći do željenog.
Predškolska deca vrlo često još uvek ne mogu da razlikuju fantaziju od stvarnog. A to zaista ne mogu da nauče gledajući televizijske programe gde se u mnogim, pa čak i dečijim emisijama, fantastika prikazuje kao stvarnost. Ako je još ta fantastika povezana s mnogo nasilja (što je čest slučaj), nastaje prava katastrofa.
Zato nikada nemojte ostaviti dete da samo sedi pred televizorom i gleda sve i svašta. Provedite s njim barem desetak minuta, pa ako smatrate da program ne odgovara vašim kriterijima, pokušajte da ga zainteresujete za nešto drugo. Ali to ne sme biti napadno. Najveća je greška jednostavno ugasiti televizor i očekivati da će to dete prihvatiti zdravo za gotovo. Ostavite televizor upaljen, a vi pokušajte da ga zainteresujete nekom igrom, namamite ga da ode iz prostorije gdje je upaljen TV. Tek onda ga ugasite.
Reklame mogu biti opasne
Odrasli uglavnom ne obraćaju pažnju na reklame, dok ih deca gutaju pogledom. Očigledno ih privlači šarenilo, prikazivanje nečega što im je nepoznato ili to možda žele da imaju. Često su reklame jedino što dete sa zadovoljstvom gleda na televiziji. Ako ne reaguje, nego se samo zabavlja gledajući propagandne poruke, ostavite ga. Međutim, ako primetite da želje deteta postaju sve veće, ako nije zadovoljno lutkom ili autićem, nego često počne da moli da mu kupite razne proizvode koje je videlo na TV-u, treba smanjiti gledanje reklama.
Isto tako, ako primetite da su naglo počele da se menjaju detetove igre, u kojima ima sve više agresije, budite sigurni da je na to uticala televizija: dete postaje opčinjeno junacima koji mogu sve, pa naravno, pokušava da ih oponaša.
Koliko televizije?
Prvo se morate zapitati: šta raditi umesto sedenja pred televizijskim ekranom? U današnje doba, kad u strci moramo na brzinu da obavimo mnogo kućnih poslova, možda je zaista jedino rešenje dete ostaviti pred televizorom. Tada znamo šta radi, ne moramo da pazimo na njega, pa stignemo bar malo da se posvetimo drugim poslovima. Međutim, ako ugrabite malo slobodnog vremena, učinite sve samo da dete odvojite od magične kutije.
Pokušajte da mu predložite da vam pomaže u kućnim poslovima, dajte mu ozbiljne zadatke, koje po kući obavljaju mama ili tata. Tako ćete zainteresirati dete koje će spoznati ozbiljnost situacije i steći utisak da se od njega očekuje nešto važno – kao da je veliko. Ako ne uspete da dete da zainteresujete za igru ili kućne poslove, ne preostaje ništa drugo nego da ugasite televizor. Pa, koliko god dete protestvovalo, nemojte popustiti. Jer, ako popustite samo jednom, budite sigurni da će to dete iskorištavati svakodnevno.
Vaspitanje uz televizor
Ako ocenite da je trenutni program adekvatan za vaše dete, sednite s njim pred televizor. Komentarišite pojedine događaje, postupke junaka, objasnite mu zašto je to baš tako u emisiji, Tako će dete naučiti mnogo stvari na koje možda ne biste imali prilike da mu skrenete pažnju bez televizora.
Pročitajte još >>
Koliko televizija utiče na decu?
Komentari (0)