Neki su roditelji zaista pravi paničari i čim dete kine ili šmrcne jure s njim kod lekara, pogotovo kada je dete manje. Ipak, većina roditelja vremenom nauči da se nosi s učestalim respiratornim problemima, karakterističnim za uzrast sticanja imuniteta. Međutim, za razliku od kijanja i šmrcanja i blago povišene temperature – postoje simptomi koje kod dece nikada ne biste smeli da ignorišete:
Reakcija na glasne zvuke
Novorođenčad i bebe ne mogu da kažu da li dobro čuju ili ne, ali roditelji mogu primetiti da li reaguju ili ne na glasne zvukovne podražaje. Ako primetite da vaše dete ne reaguje na glasne zvuke, posetite pedijatra i dogovorite pregled sluha. Kako vaši mališani rastu, predstavljeni su im muzički uređaji, video igrice, televizija i MP3 plejeri koji, ako se pravilno ne koriste, mogu u većoj ili manjoj meri izazvati poteškoće sa sluhom. Kontrolišite glasnoću zvukova koje vaša deca slušaju. Glasnoća nikad ne bi smela da prelazi polovinu maksimalne koju uređaj dozvoljava. Takođe, ograničite vreme provedeno u buci koliko god je to moguće.
Problemi s koncentracijom
Opet, bebe ne mogu da vam kažu da li im je vid zamućen ili da ne mogu fokusirati pogled. Vi možete primetiti da li je vašem detetu teško da se fokusira na neki objekat ili vidjeti da teško pronalazi predmete koji su blizu (vaše lice ili ruka). Deca školskog uzrasta mogu imati teškoće s čitanjem , mogu sediti vrlo blizu TV ekrana ili često trljati oči. Pitajte dete da li vidi u školi sve što piše na tabli jer se često događa da se dete smatra lošim učenikom, a ono jednostavno ne vidi dobro šta učitelj/ica piše pa ne može da prati gradivo.
Visoka temperatura i teška glavobolja
Deca često imaju povišenu telesnu temperaturu prouzrokovanu manjim infekcijama uglavnom i to je najčešće bezazleno stanje koje njihov organizam vrlo lako pobedi. Ako je povišena temperatura praćena glavoboljom, pogotovo ako je glavobolja toliko jaka da dete jedva drži oči otvorene, odmah posetite pedijatra kako bi isključio meningitis (upala moždane ovojnice). Ukoliko se meningitis rano prepozna, lekar može sprečiti teže komplikacije.
Abdominalna bol
Neka deca imaju osetljiviji probavni sistem od druge i često će ih boleti stomak, uglavnom nakon hrane koja im ne odgovara. Ali ako primetite povećan nivo neprijatnosti kod deteta koja uključuje i bol u donjem desnom delu stomaka, povraćanje, proliv i stomak osetljiv na dodir, stvari su možda malo ozbiljnije jer u pitanju može biti apendicitis – upala slepog creva. Ključna razlika između bola u stomaku kao reakcije na hranu i apendicitisa je ta što se bol kod apendicitisa povećava vremenom.
Ekstremni umor
Ako vidite da vam je dete umornije nego inače i nema onaj nivo energije na koju ste navikli, nemojte to ignorisati i pripisati nedostatku sna ili pubertetu. Uzroka može biti više i na vašem lekaru je da ih istraži. Neki od njih mogu biti anemija, malapsorpcija, glavobolje ili depresija. Važno je da svom detetu (naročito u tinejdžerskom uzrastu) omogućite vreme nasamo s lekarom jer dedetu može biti neprijatno da pred vama razgovara o osetljivijim pitanjima.
Problemi s disanjem
Astma je sve učestalija bolest među decom i njena se učestalost godinama povećava. Kako biste prepoznali simptome, nemojte ignorisati zadihanost deteta pri fizičkoj aktivnosti, piskav zvuk pri izdisaju, poteškoće s disanjem ili spor oporavak od respiratorne infekcije. Tretman neće izlečiti astmu, ali će smanjiti broj napada i simptoma i zaustaviti napad kada počne.
Gubitak težine
Neobjašnjivo mršavljenje je znak za uzbunu. Nikako nemojte ignorisati taj simptom jer on može biti prvi znak mnogih problema, uključujući i karcinom. Zato o svakoj nagloj neobjašnjivoj promeni mase deteta, obavestite pedijatra.
Ekstremni osećaj žeđi
Nakon sati trčanja i igre s vršnjacima, dete će vam biti žedno, naravno, ali ekstremna žeđ je potpuno drugačija. Ako vidite da dete ne može da utoli žeđ i pije jako puno vode, obavestite lekara o tom simptomu jer je to prvi simptom dijabetesa.
Uživajte u odrastanju svog deteta, ali usput pripazite na ovih nekoliko simptoma i nemojte ih ignorisati ako se pojave.
Pročitajte još >>
Dečije bolesti
Komentari (0)