Svaki treći muškarac koji se podvrgne testovima za utvrđivanje očinstva u DNK laboratoriji Instituta za sudsku medicinu nije biološki otac deteta koje ga zove tata. Međutim, zakon Republike Srbije kaže da je otac deteta muž majke deteta i u tom smislu nije važno da li je on biološki otac ili nije. On je dužan da izdržava dete i da se ponaša u skladu sa svojim zakonskim obavezama – ističe docent doktor Oliver Stojković, šef ove laboratorije, i dodaje da svetske statistike potvrđuju da svaki deseti muškarac nije prirodni otac deteta kome u izvodu iz matične knjige rođenih piše njegovo ime.
Prema rečima docenta Stojkovića, u Ustavu naše zemlje piše da svako ima pravo da sazna svoje biološko poreklo. To dalje znači da nam je svima ustavom garantovano pravo da utvrdimo ko nam je majka, a ko otac, odnosno, kome je dotični muškarac biološki otac. Zakon dalje kaže da se očinstvo nad detetom može utvrđivali i osporavati sudskim putem, u okviru parnice u kojoj recimo bivši ili aktuelni muž tuži svoju suprugu za utvrđivanje ili osporavanje očinstva. Tada sud šalje naredbu Institutu za sudsku medicinu kojom će odrediti veštačenje tog očinstva, dakle, da li je tužilac prirodni otac ili se njegovo očinstvo isključuje.
Ukoliko smrt oca ili deteta pretekne sudski proces, utvrđivanje ili osporavanje očinstva moguće je i posthumno.
– Ukoliko je iza osobe ostao neki biološki uzorak iz bolnice u kojoj je lečena, on se može uzeti kao dokazno sredstvo. Recimo, ukoliko je osoba umrla od raka pluća, sigurno joj je rađena biopsija, a bolnica je dužna da takav uzorak čuva. Takođe, ukoliko je posle smrti osobe izvršena obdukcija na našem institutu, mi smo tom prilikom uzeli uzorak i sačuvali ga za buduće analize – objašnjava Oliver Stojković i dodaje da za razliku od analiza hormona ili šećera, koje se vremenom menjaju, DNK molekuli ostaju identični tokom života i posle smrti, tako da tu ne može doći do greške.
Kako tvrdi naš sagovornik, testovi su stoprocentno pouzdani i isključuje se mogućnost greške ne samo zbog vrhunskih kadrova kojima raspolaže Institut, a koji su profesori Medicinskog fakulteta u Beogradu, već i zbog tehnologije kojom raspolažu, koja je gotovo identična onoj koju gledamo u kriminalističkim TV serijama.
Rast interesovanja za utvrđivanje ili osporavanje očinstva poslednjih godina uzrokovana je upravo mnogim filmovima ali i popularnim cenama, budući da u Institutu analize ovog tipa koštaju 25.000 dinara.
Komentari (0)