Verovatno nikada nećemo znati šta beba oseća u prvim trenucima nakon što je rođena, no sigurno je da novi svet koji tada iskusi je pun neverojatnih doživljaja koje nikada nije iskusila. Upravo, razumevanje njenih osećaja i doživljaja moglo bi vam pomoći da vašoj bebi bude što ugodnije, a vama mnogo lakše.
Porođaj
Izlaskom glavice, vaša beba se nalazi između dva sasvim drugačija sveta. Tako dugo dok do kraja ne izađe na ovaj svet, njena pluća su stisnuta i pod pritiskom i ne može udahnuti. Nakon što se rodi, njena pluća se prvi puta pune kiseonikom i doživljava prvi udah. Možda će odmah zaplakati ili pak iskašljati i ispljunuti plodnu vodu, kako bi se disajni putevi oslobodili za prvi udah. Naravno, u bolnicama lekari i medicinsko osoblje pomažu vašoj bebi u tim prvim trenucima, te im čiste disajne organe. Kada se jednom preseče pupčana vrpca, njeno disanje, cirkulacija i probava počinju raditi zasebno od vas.
Nakon porođaja
Vaša beba nakon porođaja mora se prilagoditi novom svetu i okruženju oko sebe, novim zvukovima, svetlosti, osećaju koji su joj potpuno nepoznati. Postoji mogućnost da će vaša beba svet oko sebe prihvatiti vrlo mirno, no veće su šanse da će svi novi osećaji koje će iskusiti biti popraćeni plačem, različitog intenziteta. Ono što možete jedino učiniti je da je pokušate utešiti sa svojom prisutnošću, privijajući je uz sebe, najbolje je koža na kožu, tešeći je sa svojim glasom koji poznaje, tako da oseti vašu toplinu i čuje ponovno vaše otkucaje srca.
Novorođene bebe ne mogu same regulisati telesnu toplinu, što znači da im vrlo brzo može postati hladno. Pokrivajući je s toplim i mekim pokrivačem i stavljanjem kape na glavu sigurno ćete je utopliti. U sobi neka budu prigušena svetla, kako bi joj se oči lakše prilagodile na svetlost.
Takođe, vaša beba će se vrlo brzo naučiti na vaš miris i biće fascinirana vašim licem. No, verojatno će najviše biti fascinirana s vašim grudima, odnosno bradavicama, kada u njoj proradi instinkt sisanja. Vaša beba je takođe rođena s nekoliko osnovnih refleksa. Recimo, okrenuće glavu prema vama ako joj lagano dodirnete obraz i uhvatiće vas za prst, ako ga stavite u njen dlan.
Brz oporavak
Jačina vaših trudova i jačine istiskivanja bebe, pa tako upotreba instrumenata za olakšavanje porođaja može na bebi ostaviti posledice u obliku oteklina, modrica i hematoma. Možda zbog otoka neće moći normalno otvoriti oči, a postoji mogućnost da će je boleti glava ako je tokom porođaja bila jako stisnuta ili pak povređena. Ono što možete učiniti u tom trenutku je da budete što nežniji u „rukovanju” s njom, kako bi čim više spavala, osećala se toplo i sigurno.
Nakon porođaja kojih sat vremena vaša će beba verovatno biti budna, ali nakon toga će joj trebati dugi san, kako bi se oporavila od fizičkog napora koji je i sama proživela tokom porođaja. Ukoliko su vam prilikom porođaja dali određena sredstva protiv bolova, postoji mogućnost da će u vaša beba nakon rođenja biti pomalo malaksala i pospana, a i da će osećati i posledice u sledećih nekoliko dana, pa će možda dojenje biti mnogo teže, do toga da neće znati sisati, pa do toga da ćete je morati buditi kako biste je nahranili.
Koliko god vi želeli svojoj bebi pružiti sve najbolje, ponekad to jednostavno neće biti moguće. Vaša beba će sve stvari morati iskusiti sama, a vi ste tu samo kako biste joj olakšali ovu verovatnu i najveću promenu u životu čoveka – rođenje.
Komentari (0)