Za mališane je najbolje da ih preleže još u vrtiću, da bi izbegli eventualne komplikacije kad porastu.
Dr Jelena Jovanović, pedijatar u beogradskom DZ „Mirijevo” kaže da je važno za roditelje da se ne plaše, jer je normalno da se tokom zime ova bolest „širi” među predškolcima.
– Prvo se pojave ospe sa vodenim plikovima, koji brzo prskaju i prelaze u kraste – napominje doktorka. – Inkubacija, odnosno vreme koje prođe od ulaska virusa u organizam do pojave prvih znakova bolesti, traje od 18 do 21 dan. Pre izbijanja ospe, dete je nekoliko dana neraspoloženo, gubi apetit, neki mališani imaju povišenu temperaturu, a neki nemaju nikakve simptome, sem „tačkica” na koži.
Crvene mrljice obično se prvo pojavljuju na licu i trupu, a šire se na sluzokožu usta i ždrela, kosmati deo glave, ruke i noge. To je „kapljična” infekcija, pa se virus lako prenosi sa deteta na dete. Tako jedan mališan u grupi može da zarazi skoro svu decu, ali neke devojčice i dečaci izbegnu bolest iako su bili u kontaktu sa zaraženim.
– U današnje vreme kad ljudi lako pribegavaju upotrebi lekova, ima mnogo alergija, pa su i lekari mnogo obazriviji kada treba da utvrde da li je dete zaista dobilo boginje ili je u pitanju neki osip – objašnjava dr Jovanović. – Pošto je ovo virusna bolest koja se dobija jednom u životu jako je važno da se upiše u zdravstevni karton.
Češanje je opasno, jer može da dođe do infekcije. |
Ne postoji neki poseban lek protiv boginja, ali u apotekama može da se kupi puder koji ublažava svrab. Češanje je veoma opasno, jer može da dođe do infekcije, a na telu, usled češanja, mogu da ostanu ružni ožiljci.
Postoji zabluda da kupanje za vreme boginja može da škodi, međutim, ono je potpuno dozvoljeno i čak preporučljivo – objašnjava doktorka. – To ne znači da će se dete dugo brčkati u vodi, ali ga treba osvežiti mlakom vodom, bez „agresivnih” kupki i šampona. Posle kupanja kožu ne treba trljati, već vodu upiti tapkanjem peškirom.
Pročitajte još:
Puno lekova može da škodi >>
Komentari (0)