Mnoga deca pate od respiratornih infekcija koje se često ponavljaju. Simptomi mogu da budu crveno grlo, otečeni krajnici, upala sinusa, kašalj, teškoće u disanju, pojačano stvaranje bronhijalnog sekreta… Mladom organizmu ne preostaje ništa drugo nego da ojača svoj imuni sistem.
Kada se dete rodi, deo imunih ćelija dobija od majke, a deo stiče sopstvenim „trudom” u kontaktu sa virusima i bakterijama. Svaki put kada mališan dođe u kontakt sa nepoznatim virusima ili bakterijama, organizam se brani i obučava „specijalce” za borbu sa određenim napadačem (antitela). Ipak, imunitet se može i ojačati, a najbolji prirodni imunostimulatori su zova, bosiljak, žalfija, propolis i beli luk.
Cvet zove se tradicionalno koristi u stanjima prehlade i gripa. Tradicionalnu čajnu mešavinu za prehlade i grip napravljenu od jednakih delova nane, hajdučke trave i zove treba piti dok je vruća, jednu šoljicu na svaka dva sata. U slučaju pojačanog lučenja sekreta iz sinusa i nosne sluznice, korisno je primeniti inhalaciju pomoću čajeva bosiljka, eukaliptusa, timijana, bora, kedra.
Beli luk je moćan i bezbedan antibiotik. Najbolje je uzimati svež, ali se koristi i kao tinktura ili u obliku kapsula. Ako dete ne voli beli luk, sveže glavice belog luka sitno iseckajte ili zdrobite i pomešajte sa svežim sokovima, salatama ili drugom hranom koju dete voli da jede. Posle 2-3 meseca ovakve ishrane, dete će biti zdravije i manje podložno bolestima. Mališani treba da uzimaju med ili kapi propolisa, koje možete kupiti u apotekama, da bi zaštita bila kompletnija.
Žalfija za ispiranje
Da bi se sprečile česte upale grla, naučite svoju decu da grgoljaju. Grgoljanje (ispiranje usta) nekoliko puta dnevno čajem od žalfije odstraniće bakterije iz grla. Dokazano je da ispiranje usta tri puta dnevno smanjuje pojavu respiratornih infekcija.
Sveže ceđeno
Pripremite sok od sveže ceđenog voća i povrća (jabuka, šargarepa…) ili učite dete da jede sveže voće. Spremite detetu za užinu voće umesto brze hrane, a ako pokazuje otpor, za početak odredite dane u nedelji kojima se jede voće.
Svetlo, hrana, higijena!
– Tri reči su ključne kada je u pitanju dečji imunitet: svetlost, ishrana i higijena. Deca treba što više da borave na otvorenom prostoru, na suncu je dovoljno i pola sata dnevno, a da izbegavaju zatvorene, vlažne i zagušljive prostorije. Ishrana treba da bude sa što više vitamina, naročito C, A i D. Treba uključiti i magnezijum i selen. To znači da mališanima treba davati što više voća i svežeg povrća u obliku salate (sada ima paprike koja je bogata vitaminom C), a za ručak, pre glavnog obroka, supica je obavezna. Higijena podrazumeva redovno pranje ruku i tela – kaže za „Alo!” dr Nada Macura.
Komentari (0)