Da li to znači da naše majke i bake nisu bile u pravu kada su govorile da posle kupanja ne treba izlaziti napolje jer ćete se prehladiti?
Sezonski okidači
Studije u Nemačkoj i Argentini otkrile su da se prehlada češće javlja zimi, dok je najviši broj obolelih u Gvineji, Maleziji i Gambiji obično u vreme kišne sezone. Iz toga se može zaključiti da hladno i vlažno vreme uzrokuju prehlade, ali to je samo delimično istina.
Reč je o tome da se u takvim vremenskim uslovima ljudi češće zadržavaju kod kuće, odnosno u zatvorenim prostorima, zbog čega su veće šanse da u kontaktu sa drugim ljudima „pokupimo” bacile.
Šta se dešava kad se prehladimo?
Naučnici su sproveli niz eksperimenata u laboratorijskim uslovima gde su volontere izlagali niskim temperaturama, a neke od njih i virusu prehlade, ali se iz njih nije mogao izvući relevantan zaključak.
Neke druge studije otkrile su da osobe koje su bile izložene hladnoći imaju veće šanse da se prehlade, za razliku od drugih.
Ipak, istraživanje sprovedeno u nešto drugačijim uslovima pokazalo je da možda u pričama baka i mama ima neke istine.
Ron Ekls, direktor Centra za prehladu u Kardifu želeo je da sazna da li izlaganje niskim temperaturama aktivira virus, koji zatim pokreće kijanje i kašalj.Kako bi to učinio, ispitanike je doveo u hladnu laboratoriju i zadržao ih tamo neko vreme, a zatim poslao kućama.
Polovina volontera morala je da sedi sa stopalima u hladnoj vodi u trajanju od 20 minuta, dok je druga polovina zadržala čarape i cipele na nogama, ali sedela u istoj prostoriji u istom vremenskom intervalu.
Ispostavilo se da nije bilo nikakve razlike između te dve grupe kada je reč o pojavi simptoma prehlade u prvih nekoliko dana, ali četiri do pet dana kasnije, grupa onih koji su držali stopala u hladnoj vodi imala je dva puta više prehlađenih članova, nego druga grupa.
Slabiji imunitet
Postoji hipoteza da u uslovima niskih temperatura dolazi do sužavanja krvnih sudova nosa i grla. Isti ti krvni sudovi prenose bela krvna zrnca koja se bore protiv infekcija, što znači da njihovo sužavanje može dovesti do slabijeg imuniteta. Ako previše vremena provedete u hladnom, bela krvna zrnca prekasno stižu u područja zahvaćena virusom.
Imajte na umu da ovo i dalje nije siguran dokaz da niske temperature izazivaju prehladu, ali je svakako bolje da poslušate mamu i toplo se oblačite kada znate da ćete duže biti na hladnoći.
Pročitajte još >>
Prehlada ili grip?
Komentari (0)