Rukovodeći se time uspeli su da utvrde da se lek krije upravo u onome što alergiju i izaziva. Kao najbolje rešenje, terapija za potencijalno fatalnu alergiju, svakodnevno davanje minimalnih količina kikirikija onima koji pate od te alergije kako bi postali tolerantni. U pilot studiji koja je trajala godinu dana 20 od 23 pacijenta, kojima alergija na kikiriki zadaje ogromne probleme, uspeli su da zahvaljujući ovakvoj terapiji steknu toleranciju toliko da bezbedno mogu da pojedu i nešto više od 30 jezgara kikirikija dnevno. Istraživanje je predstavljeno na godišnjem skupu Američke akademije za alergiju, astmu i imunologiju.
Ti rezultati bili su argument doktorima sa Kembridža da, u saradnji sa nacionalnim Institutom za zdravlje, započnu kliničku studiju u kojoj će kod više od stotinu mladih od 7 do 17 godina u naredne tri godine primenjivati ovu terapiju . Ispitanici će dnevno dobijati minimalne količine izmrvljenog ili kikirikija u prahu dodatog jogurtu. Započeto je sa jednim miligramom a „doza” će se povećavati do dnevne količine od 5 jezgara.
“Studija će nam dati konačan odgovor na pitanje koliko je ovakav pristup uspešan i bezbedan. Mi smo, na osnovu dosadašnjih rezultata, ubeđeni u uspeh i u to da je najbolja zaštita od alergija na hranu izlaganje određenim dozama te hrane u ranom životnom periodu. Verujemo da će ovakva terapija početi masovno da se primenjuje za dve do tri godine. Istovremeno, moramo i da upozorimo ljude da ne posežu sami za ovakvim eksperimentima, već da to isključivo čine uz savet i nadzor lekara” ističe dr Endrju Klark.
Koliko je ovo upozorenje važno pokazuje i podatak da jedno od 50-oro mladih pati od alergije na kikiriki koja može da uzrokuje probleme sa disanjem, svrab, pa i potencijalno fatalnu zapaljensku reakciju. Pored toga, britanski istraživači su utvrdili da su deca sa ekcemom u visokom riziku da imaju alergiju na kikiriki i druge namirnice.
“Bili smo gotovo šokirani kada smo utvrdili da je već u prvoj godini života više od 20% beba sa ekcemom postalo alergično na kikiriki. Bili smo ubeđeni da ta netolerancija počinje tek posle 3. ili 5. godine. Pokazalo se da je u grupi od 840 mališana starosti od 4 do 11 meseci 23% njih preosetljivo na kikiriki, 22% na susam, 20% na lešnik, 31% na kravlje mleko, čak 16% testiranih mališana je alergično na više od 4 namirnice. Do polaska u školu ova deca već razvijaju visoku preosetljivost na mnoge namirnice. Naš stav je da uvođenjem u jelovnik upravo te hrane na koju su deca preosetljiva može i preventivno da se deluje i da se spreče alergije kasnije u životu” kaže dr Grejem Roberts, pedijatar alergolog sa Kraljevskog koledža u Londonu.
Pročitajte još >>
Sve opasnosti alergija i kako ih sprečiti
Komentari (0)