Među obolelima od virusa gripa A(H1N1) u Srbiji je najviše dece uzrasta od sedam do 15 godina. Prema rečima epidemiologa, ovaj grip predstavlja najveću pretnju deci mlađoj od dve godine i onoj koja imaju neka hronična oboljenja, poput astme i dijabetesa.
Član Radne grupe za pandemiju dr Branislav Tiodorović kaže da je u grupi laboratorijski potvrđenih slučajeva zaraze veliki broj pacijenata uzrasta do 15 godina.
– U Srbiji imamo nekoliko desetina hiljada osoba koje su već odbolovale ovaj grip, a zvanični broj zaraženih je samo 306. Sa druge strane, znamo da su deca najugroženija i da je najviše obolelih bilo među decom predškolskog uzrasta. Ona su najugroženija jer nemaju razvijen imuni sistem – kaže dr Tidorović.
Ugrožena deca sa hroničnim oboljenjima
Epidemiolog Dragan Ilić kaže da većina obolelih od svinjskog gripa ima blagu formu bolesti, ali naglašava da on ipak može biti veoma ozbiljan posebno za najmlađe koji imaju neka hronična oboljenja.
– Rizik je najveći kod dece mlađe od dve godine i za svu decu koja imaju hronična oboljenja, kao što su astma ili druga oboljenja pluća, zatim dijabetes, slab imuni sistem, srčana i oboljenja bubrega i neurološka oboljenja. Deca sa ovim oboljenjima mogu imati mnogo teži oblik bilo kog gripa, uključujući i ovaj novi – naveo je dr Ilić, i dodao da to ne znači da teži oblik ne mogu da imaju i potpuno zdrava deca.
Simptomi novog gripa kod dece slični su kao i kod sezonskog. Prate ga visoka temperatura, kašalj, kijavica, bol u grlu, bolovi u mišićima, groznica umor i kod dece proliv, a ponekad i povraćanje. Dr Dragan Ilić kaže da temperaturu nižu od 38 stepeni kod dece ne treba spuštati lekovima. Sa druge strane u slučaju da ona pređe 38, dete treba odvesti lekaru.
– Temperatura treba da nestane bez upotrebe lekova za snižavanje temperature. Takođe, pošto se temperatura spusti dete nikako najmanje 24 sata ne treba da izlazi iz kuće. Jer simptomi slični gripu se otklanjaju, ali se tako i vraćaju sa povišenom temperaturom i pojačanim kašljem. U slučaju da se temperatura ne spušta već raste, i to preko 38 stepeni, dete obavezno treba odvesti odmah lekaru – kaže dr Ilić.
Bolesnu decu ne slati u vrtić ili školu
Povišena temperatura nije jedini alarm da dete treba voditi kod doktora.
– Lekara treba pozvati ili posetiti ako dete ubrzano ili otežano diše, ima crvenu ili modru boju kože, ne uzima dovoljno tečnosti i ako više puta povraća. Takođe, ako se ne budi i ne reaguje, ako je toliko nervozno da ne želi da ga držite i naravno ako ima neko drugo oboljenje, a dobilo je simptome gripa sa povišenom temperaturom ili kašljem – naveo je dr Ilić.
On je naglasio da bolesna deca nikako ne treba da idu u vrtić ili školu, već treba da ostanu kući da miruju. Deca se, kao odrasli, od novog virusa gripa mogu lečiti antivirusnim lekovima. Radi zaštite potrebno je da se vakcinišu i deca i roditelji.
Dete odvesti lekaru:
– Ako ima temperaturu iznad 38 stepeni
– Ako ima neko drugo oboljenje (srca, pluća, astma, dijabetes) i ima simptome gripa
– Kod ubrzanog ili otežanog disanja
– Ako dete ima crvenu ili modru boju kože
– Ako ne uzima dovoljno tečnosti
– Ozbiljno ili stalno povraćanje
– Ako se ne budi i ne reaguje
– Ako je nervozno i ne želi da ga držite
Kako da zaštitite dete:
– Preduzmite svakodnevne aktivnosti da biste sprečili širenje bacila. Hrabrite svoje dete da čini isto
– Prilikom kašljanja i kijanja prekrijte lice maramicom i bacite je nakon upotrebe
– Udaljite se od ljudi koji su bolesni
– Često perite ruke vodom i sapunom
– Izbegavajte da dodirujete oči, nos i usta. Bacili se šire na taj način
– Ako je neko u kući bolestan, pokušajte da tu osobu odvojite u zasebnu sobu
– Dezinfikujte svakodnevno površine
– Bacajte ubruse i drugi potrošni materijal koji je koristila obolela osoba
Komentari (0)