Ima li šta gore od neprospavane noći, a naročito kada se ta situacija iznova ponavlja i traje mesecima? To naročito može biti iscrpljujuće za novopečene mame koje se tokom prvih meseci (a neretko i čitavih godinu dana) bude na svakih par sati kako bi podojile svoju bebu.
Hrkanje partnera tokom noći može imati niz negativnih uticaja na mladu mamu
Nedostatak sna: Hrkanje može poremetiti vaš san a nedostatak sna može dovesti do umora, iscrpljenosti i smanjenja vaše sposobnosti da se nosite sa stresom i zahtevima majčinstva.
Izazovi u brizi o bebi: Kada niste odmorni, briga o bebi tokom noći može postati još teža. Možda ćete se osećati manje odmornom da brinete o bebi ili da se posvetite njoj na najbolji način.
Povećani stres: Nedostatak sna i hrkanje partnera mogu povećati nivo stresa i napetosti. To može negativno uticati na vaše emocionalno blagostanje i uživanje u majčinstvu.
Kako rešiti problem hrkanja?
Komunikacija: Prvi korak u rešavanju problema hrkanja vašeg partnera je otvorena i iskrena komunikacija. Razgovarajte s njim o tome kako njegovo hrkanje utiče na vas i na vaš odnos. Važno je da vaš partner bude svestran i razume vaše potrebe.
Promena položaja za spavanje: Ako je partner sklon hrkanju dok spava na leđima, razmislite o promeni položaja za spavanje. Spavanje na boku može smanjiti mogućnost hrkanja. Koristite posebne jastuke ili jastučiće kako biste partneru olakšali ovaj položaj.
Uređaji za belu buku: Razmislite o korišćenju uređaja za belu buku koji može zamaskirati zvuk hrkanja. Nije ni čudo da bebe obožavaju ovaj zvuk i uz njega mnogo lakše utonu u san.
Posetite lekara: Ako je hrkanje vašeg partnera ozbiljan problem, možda je vreme da poseti lekara. Hrkanje može biti znak ozbiljnijih problema sa disanjem kao što je opstruktivna apnea u snu. Lekar može preporučiti odgovarajuće lečenje.
Smensko spavanje: Razmislite o usklađivanju rasporeda sa svojim partnerom kako biste organizovali smensko spavanje. Na taj način, svako od vas će imati šansu za neometan i kvalitetan san.
Koristite priliku za kratke dremke: Iako dugi neprekidni snovi možda nisu uvek dostupni u prvim mesecima majčinstva, koristite svaku priliku za kraće dremeže. Kad beba zaspi, pokušajte i vi da zatvorite oči na nekoliko minuta. Ovo može vam pomoći da nadoknadite deo izgubljenog sna tokom dana.
Spavajte u drugoj sobi: Setite se stare izreke da očajne situacije zahtevaju očajne mere? Kada sve drugo ne uspe, možda ćete morati napustiti sobu noću.
Podrška za mlade mame: Neka vaš partner bude podrška u brizi o bebi tokom noći. Delite odgovornosti i zajedno radite na tome da obezbedite da i vi dobijete dovoljno sna i odmora.
Hrkanje tate može predstavljati izazov za mlade mame, ali otvorena komunikacija i saradnja sa partnerom mogu pomoći da se taj problem reši. Vaš san je važan za vaše zdravlje i blagostanje, i zajedno možete pronaći rešenje koje će vam omogućiti da uživate u majčinstvu uz dobar san.
I nemojte pretpostavljati da samo muškarci hrču. Istraživanja sugeriraju da žene često podcenjuju i nedovoljno prijavljuju svoje sklonosti hrkanju. Takođe su manje verovatno da će posetiti kliniku za spavanje radi procene.
Komentari (0)