Ako vaše dete odbija da jede bilo šta osim svoje omiljene hrane, postoje saveti i trikovi kojim ćete ga privoleti da pojede i nešto osim "big meka".
Izbirljiva deca koja "mrljave" hranu koju ne vole nisu retka pojava, štaviše, čak 90 odsto dece makar jednom u životu prolazi kroz tu fazu.
U prvoj godini života, kada se raste najvećim intenzitetom, prilično je lako nahraniti dete, jer njegova potreba za hranom prevazilazi lični ukus. Međutim, zajedno sa ličnošću i karakterom, u drugoj godini razvija se i prkos prema neomiljenoj hrani.
Navike koje se tiču ishrane grade se upravo u detinjstvu, a na vama je da svoje dete naučite da jede zdravu i primamljivu hranu u odgovarajućim količinama.
Jedite zajedno
Pretvaranje obroka u druženje za celu porodicu može da bude od pomoći. Nemojte iskoristiti ručak za prigovore ili svađu, jer ćete time obeležiti ceo boravak za stolom. Uvedite porodični ručak ili večeru, potrudite se oko hranljivog i zanimljivog obroka u toploj atmosferi, sa svim članovima porodice.
Budite pozitivni
Ako vaše dete pravi frku za stolom i odbija da jede nešto što mu se ne sviđa, nemojte odmah da gubite živce, vičete i potežete za primerima dece koja nemaju šta da jedu. Zadržite pozitivan stav, i pokažite mu da će lepo ponašanje i trud biti cenjeni mnogo više od durenja. Smanjićete nivo stresa za obe strane.
Primeri kroz druženje
Sa malo starijom decom, možete dobre navike u ishrani pokazati i primerom vršnjaka. Iz razgovora sa ostalim roditeljima, verovatno ste već saznali ko je od drugara "dobar" za stolom. Pozovite decu na čajanku ili ručak samo za mališane, i pohvalite svaki primer lepog ponašanja.
Mali kuvar
Deci je proces pripreme hrane zanimljiv, i većina njih rado će pomoći sa razbijanjem jaja, ceđenjem soka ili mešenjem kolača. Izbirljivom detetu lakše ćete "poturiti" neku hranu koja mu se možda ne bi dopala, ako ga povedete sa sobom u nabavku, zajedno izaberete sastojke, i zatim ih pripremite. Pored lepog obroka, stvorićete i osećaj bliskosti tokom zajedničke aktivnosti kojom se inače bave samo odrasli. Ako dete već uči da piše, možete zajedno da napravite i knjižicu u kojoj će zapisivati "svoje" recepte, crtati hranu…
Ista hrana, drugo "pakovanje"
Ukoliko mališan hoće picu, i ništa osim nje, pokušajte da napravite kompromis. Umesto kupovne pice, zajedno zamesite testo, ili ga napravite od kupovnog integralnog hleba. Dozvolite detetu da bira sastojke i sos, od predloženih zdravih varijanti. Deci su zanimljive i male porcije – ogromni tanjir prepun hrane može da deluje i zastrašujuće "izbiraču" – pa pravite male šnicle, "ražnjiće" od svežeg voća i povrća…
Komentari (0)