Preporuka stomatologa i pedijatara jeste da se zubi peru čim krenu da rastu. Čak se i jedan zubić može prati dok ne niknu i ostali. U početku dovoljno je trljati kratko jer često bebe kojima su krenuli zubići još uvek ne jedu nemlečnu hranu.
Foto: Freepik
Ipak, kada se pojavi više zubića i kada bebe krenu da jedu i čvrstu, nemlečnu hranu, pranje zuba postaje aktivnost koju ni bi trebalo preskakati. Međutim, često je, kako deca rastu, upravo ova aktivnost jedna od najomraženijih.
Kao i za sve ostalo – i pranje zuba je nešto što će vremenom postati navika koju će deca steći, a do tada možete učiniti mnogo toga da ova aktivnost ne bude toliko “strašna”:
1. Pranje zuba kao zabavni ritual – potrudite se da uvek detetu perete zube u isto/slično vreme i u istim/sličnim uslovima. Na ovaj način brže će pranje zuba postati rutina zbog koje se dete neće toliko buniti i lakše će navići da je i to obavezan deo dnevnih aktivnosti. Uz to – pokušajte da napravite zabavu od pranja zuba – uveče možete prepričavati sve što ste tokom dana radili ili ćete svaki put puštati omiljenu muziku dok perete zube.
Pročitajte i: Prvi put kod zubara
2. “Kobajagi” pranje zuba – osim deci, perite zube i svim najdražim igračkama sa kojima se dete igra. Na ovaj način pokazaćete da zube peru baš svi i da to jednostavno mora. Kada zeka, meda, kuca, maca i ostali operu zube – red je i na dete, a možda i na još jedan krug pranja zuba svim prisutnim.
Foto: Freepik
3. Nagrada za izdržljivost – pranje zuba mora svaki dan i ako se ne preskoči ni jedan dan – eto razloga za nagrađivanje! Neka to bude detetu jedan od motiva za svakodnevno pranje zuba. Dogovorite se za koliko dana sledi nagrada i šta bi to moglo biti. Recimo – ako svaki dan pere zube nedelju dana dobiće nove magične flomastere, sledeće nedelje – plastelin, bojanku, autić. Bitno da i jedna i druga strana ispuni svoj zadatak i obećanje.
Pročitajte i: Kratak frenulum kod bebe – kako rešiti ovaj problem
4. Koristite pastu koja je blaga i četkicu koja je adekvatna – najbolje je da pasta bude blaga i neutralna, a četkica adekvatne tvrdoće da ne ošteti gleđ i desni deteta, ali da uspešno obavi svoj zadatak i opere zube kako treba. Osim toga, deci je važno i da četkica bude lepa – pa birajte neku u omiljenoj boji, sa omiljenim likovima, u obliku žirafe, pingvina, slona…
5. Odredite vreme trajanja i merite svaku sekundu – za pravilno pranje zuba potrebno je trljanje makar dva minuta – kada dete već ima više zuba. Kako biste istrajali u tome i izdržali dva minuta – postavite sat ispred i odbrojavajte sekunde. Na ovaj način skrenućete pažnju detetu sa pranja zuba na vreme koje prolazi i veće će biti šanse da će pranje zuba proteći glatko.
Foto: Pixabay
6. Pustite ih sami da peru zube – kada im vi operete zube pustite ih da se i sami u tome okušaju. Vremenom će naučiti kako se to radi i svakako će prati zube sami, zato je važno da na vreme vežbaju sami. Osim toga, deca vole da “budu veliki” pa im na ovaj način i to omogućavate, što će i pranje zuba učiniti poželjnijom aktivnošću.
Komentari (0)