Dnevni ritam i obaveze većini ljudi onemogućava da odvoje dovoljno vremena koje bi posvetili nezi, pa je noć idealna za brzu regeneraciju i saniranje „štete“ koju joj je naneo dan.
Tokom noći telo je potpuno opušteno, a koža radi ubrzanim ritmom u pokušaju da se što više oporavi od dnevnih dešavanja. Istraživanja su pokazala da se ćelije kože najbrže oporavljaju između jedan i pet sati ujutro.
Kako koža „radi“ tokom noći
– Tokom aktivnog noćnog odmora koža „dolazi sebi“ tako što prvo počne da odbacuje oštećena vlakna kolagena i elastina, pa aktivira ćelije koje su zadužene za proizvodnju elastičnih vlakana koji pomažu u zadržavanju vode u dubljim slojevima kože – objašnjava Ana Milovanović, viši kozmetičar.
Tipovi krema
U zavisnosti od tipa kože, ali i stepena oštećenja, potrebno je koristiti kreme sa različitim aktivnim materijama.
Za podsticanje metabolizma
– kreme sa proretinolom, žen šenom, magnezijum glukonatom ili gatulinom
Za glatku kožu
– kreme koje u osnovi imaju bademovo ulje
Za uklanjanje crvenila
– kreme sa dodatkom magnezijuma, ekstrakta ruže, božura ili nevena
Za dodatnu vlažnost
– kreme sa algama, hijaluronskom kiselinom, šea buterom ili uljima kajsije
Ekstrakti na „tajnom zadatku“
Razgradnju štetnih materija i toksina podstiču supstance poput pšeničnih klica i kofeina. U neutralizaciji slobodnih radikala pomažu materije poput koenzima Q10, ekstrakti kamelije i esencijalnih ulja, a aktivne materije poput izoflavona soje i žen šena čuvaju elastičnost i tonus kože.
Večernji ritual
Ana Milovanović preporučuje da bi skidanje šminke i nanošenje noćne kreme svaka pripadnica lepšeg pola mogla da pretvori u pravi mali ritual:
– šminku skidajte blagim i kružnim pokretima, pa potom kožu nahranite odabranom noćnom kremom. Nanesite je u tačkicama na lice, pa jednu po jednu umasirajte u kožu kružnim pokretima.
Komentari (0)