Danas su odojčad i puze, sutra već voze skutere i automobile, a onda iznenada – više nisu deca. Najnovije istraživanje Univerziteta američke države Misuri, bavilo se razlikama kako se majke i očevi ponašaju u interakciji sa mladom, tek odraslom decom.
Naučnici su ustanovili da postoji nekoliko razlika u osećanjima majki i očeva i da su mnoge razlike pozitivne – uprkos percepciji da su posebno majke zahvaćene takozvanim "sindromom praznog gnezda".
"Kako deca odrastaju, neposredna briga i uticaj na njih slabi pa i nestaje, a roditelji decu često vide kao naslednike s kojima treba da sačuvaju trajnu vezu", tvrdi profesorka sociologije Kristina Proul, stručnjak za humani razvoj i porodične odnose na Koledžu za ekologiju i životnu sredinu.
"Iako naša istraživanja međuporodičnih odnosa nagoveštavaju da se oblici promena i kontinuiteta razlikuju kad je reč o polu dece i roditelja, analize unutarporodičnih odnosa ukazuju na važne sličnosti između majki i očeva unutar iste porodice", izjavila je profesorka Proul za časopis "Sajens".
Najveću zabrinutost u toku istraživanja roditelji su izražavali kad je bila reč o nezavisnosti prvorođene dece, vremenu provedenog s decom i vrsti uloge u odgoju. Istraživanje je pokazalo da su, generalno gledano, majke i očevi prijavljivali slične promene u odnosima roditelji – deca u periodu kad su deca zakoračila u ranu zrelost.
I očevi i majke govorili su o razlikama u nezavisnosti i zrelosti dece, bliskosti i otvorenosti u odnosima, vezama i vremenu provedenom zajedno i promena u obliku uloge.
Druge promene o kojima su govorili roditelji odnosile su se na bolju interakciju sa adolescentima nego što su je imali ranijih godina. Neki su, pak, izjavili da su se ponašali kao ‘mentori’ i deci više davali savete nego što su upućivali zahteve.
Nešto se ipak malo promenilo u odnosima roditelji-deca: roditelji su u velikom broju slučajeva nastavili finansijski da podržavaju svoju odraslu deci. Mali broj roditelja koji su učestvovali u istraživanju prijavili su promene u emocionalnoj podršci svojoj deci.
"Analize odnosa unutar porodice pokazuju da su majke i očevi retko govorili o divergentnim iskustvima u odnosima sa odraslim kćerima i sinovima. Tako je analiziranje odnosa majki i očeva otkrilo ogromnu sličnost u iskustvima koja su sa odraslom decom, kao roditelji, imali majke i očevi", zaključila je profesorka Proul.
Istraživanje je obuhvatilo 142 roditeljska para sa prvorođenim ćerkama i sinovima.
Komentari (0)