Za mnoge klince spavanje je gubljenje vremena i sve bi radije radili nego da legnu u krevet. Navike prilikom uspavljivanja grade se od rođenja, tvrde stručnjaci, pa će tako, na primer, deca koja su navikla da ih ljuljate i držite na rukama teško napustiti takav ritual čak i do školskog uzrasta.
Pedijatri savetuju da decu naučite da se sama uspavljuju, a jednom kada usvoje to kao model ponašanja neće više biti problema. Dok su bebe, deca uglavnom imaju iste navike i rituale i uspavljuju se onako kako ste ih naučili. Može se dogoditi da ih nešto muči ili da im intenzivna dnevna događanja malo poremete san, ali to ne bi trebalo da bude svakodnevno. Mališani rastu i menjaju se, pa se lako može dogoditi da dete koje je samo spavalo odjednom počne da traži prisustvo roditelja, izmišlja zahteve, traži da jede, piški, plače i kenjka…
Istraživanja pokazuju da čak 58 odsto dece mlađe od šest godina nekoliko puta nedeljno pokušava da eskivira odlazak u krevet. Kako da reagujete u takvim situacijama? Iako se to događa gotovo svim roditeljima, verovatno povremeno izgubite živce i ne znate šta da radite. Stručnjaci savetuju da kontrolišete nervozu, jer će vaša vika, grdnja i kazne još više razjariti umornu i pospanu decu. Pokušajte da ih smestite na spavanje svako veče u isto vreme, a stručnjaci kažu da vreme provedeno u kupanju, pranju zuba, sređivanju i uspavljivanju ne treba da bude duže od 30 do 45 minuta.
Nikada nemojte da kažete detetu da, na primer, nećete da mu ispričate priču na koju je naviklo zato što imate druge obaveze. To je njihovo vreme sa vama i ako ste ih navikli da svako veče budete sa njima pre nego što se uspavaju, nemojte to da preskačete. Sa malo starijim detetom možete da se dogovorite šta može da radi pre spavanja (na primer, da odgleda jedan crtać ili da mu pročitate knjižicu). I držite se toga, obe strane moraju da poštuju “pravila”.
Deca ne bi trebalo da spavaju u potpunoj tišini i mraku, jer će se tako buditi na svaki šum. Obratite pažnju da je soba provetrena, da temperatura bude oko 20 stepeni, da detetu nije pretoplo, ali ni hladno. Ako mališani žele, možete im pustiti i neku laganu muziku, ali ništa previše glasno ili intenzivno. Igre pred spavanje ne treba da budu previše aktivne, a večera treba da bude bar dva sata pre spavanja.
Kada deca odrastu toliko da možete da se dogovarate, uspostavite sistem nagrada, pa svaki put kada odu na spavanje bez prepirke, na primer, zapišite im zvezdicu u kalendar, a onda ih za vikend nagradite bioskopom, pozorištem, šetnjom, odlaskom u poslastičarnicu…
Komentari (0)