Kašlju kada dođu iz vrtića, kašlju pre spavanja, kašlju kada ustanu. Kašalj je verovatno jedan od simptoma prehlade kod dece, koji izaziva muku kod roditelja. Evo nekoliko uopštenih saveta koji mogu da vam pomognu kada je reč o kašlju. I ne čekajte da se kašalj smiri sam od sebe, posetite lekara, da obično kašljucanje ne bi preraslo u ozbiljniji problem.
Suv kašalj
Suv kašalj je karakterističan za nazeb, astmu i upalu bronhija, grla, krajnika.
Ako je praćen povišenom temperaturom, uzrok je najverovatnije neka virusna ili bakterijska infekcija i bilo bi dobro da odete kod pedijatra. Ako je praćen i drugim tegobama, kao što su otežano disanje i osećaj iscrpljenosti, hitno se javite lekaru.
Šta da radite u međuvremenu? Možete da uzimate lekove za ublažavanje kašlja.
Sa iskašljavanjem
Ova vrsta kašlja tipična je za virusne i bakterijske infekcije, ali i za alergije.
Sekret može da bude:
*tečan i providan, što ukazuje na zapaljenski proces ili alergiju
*penušav i bezbojan, znak hronične bolesti perifernih bronhija
*zelenkast, simptom teškog bronhitisa prouzrokovan nekim prilično otpornim mikroorganizmom, kao što je, recimo, pseudomonas.
Za sve vrste kašlja
Inhaliranje tople vodene pare je idealna terapija. Stavite tri litra vode da provri, a zatim ih nagnite nad posudu i duboko udišite. Udaljite se od posude i zadržite nakratko dah. Ponovite ceo postupak dva do tri puta. Ako su previše mali, vodena para u zatvorenom kupatilu takođe može da pomogne dok ne stignete kod lekara.
Komentari (0)