Poverenje deteta stičemo zadovoljavanjem njegovih potreba kad god je gladno, žedno, uplašeno ili kad traži utehu. Stoga, kako biste zadobili poverenje vašeg deteta, potrebno je da ga uvažavate i imate razumevanja.
Na osnovu vaših postupaka, dete će vas idealizovati ili odbaciti, te će na taj način spontano zaključiti da li može da vam veruje ili ne. Kod starije dece nije dovoljno pružiti samo elementarne potrebe, poput hrane ili odeće. Odnos pun poverenja lakši je i jednostavniji za obe strane, ali je prvenstveno za mališane, čija se ličnost razvija i formira u periodu odrastanja.
Deca koja ne osećaju da su prihvaćena i da mogu imati poverenja u roditelje šta god da se desi, razvija se u nesigurnu osobu. Takva deca u budućnosti mogu biti nepoverljiva i prema životnim saputnicima.
Najvažnije je da dete sve postupke i savete svojih roditelja prihvati kao pomoć, a ne da ih doživljava kao pritisak, napad ili opterećenje. Poverenje ćete izgraditi samo ako ste pažljivi i obazrivi u komunikaciji s detetom, savetuju psiholozi.
Komentari (0)