Institut za neonatologiju prikuplja humano mleko od zdravih majki koje ga imaju u količinama većim nego što je potrebno njihovim bebama
Majke koje su na svet donele prevremeno rođenu decu moći će makar u jednom da odahnu. Institut za neonatologiju, u kome se posle prevremenog rođenja smeštaju ozbiljno bolesne bebe, radi punom parom da bi u svoju banku mleka mogao da smesti neophodne količine ove u ishrani dragocene tečnosti.
Mleko se sakuplja od majki donora koje ga imaju u količinama većim nego što im je potrebno, pod pretpostavkom da su apsolutno zdrave, što se proverava na lekarskom pregledu.
Koliko je banka mleka važna, objašnjava dr Slavica Simić, koordinator čitavog projekta i načelnik Odeljenja za majke Instituta za neonatologiju.
Za godinu dana, koliko postoji, banka mleka se pokazala kao izvanredan način prikupljanja humanog donorskog mleka, radi obezbeđivanja pravilne ishrane bebama čiji organi nisu do kraja razvijeni, a što im je uskraćeno prevremenim rođenjem.
Međutim, ispostavilo se da količine koje smo uspevali da sakupimo u proteklom periodu nisu dovoljne, zbog čega je ova nova kampanja i pokrenuta. „Rosa“ je pokrenula ceo projekat radi kupovine najsavremenijih aparata, potrebnih za prikupljanje, preradu i oplemenjivanje mleka, da bi se bebama omogućila najbolja i najzdravija ishrana.
Zbog čega je ovo mleko posebno važno?
– Ono pre svega pomaže sazrevanju organa za varenje, a posebno creva koja su važna za celokupni odbrambeni sistem. Kroz ovo mleko beba dobija neophodne odbrambene materije koje sama nije u stanju da stvori. što je dete manje, to mu je teže jer nije dobilo odgovarajuća antitela od majke. Ova važna antitela majka bebi predaje pred kraj trudnoće.
Zato banka mleka i jeste najveći promoter dojenja, ali je važno da ga ima u dovoljnim količinama, kako bi beba lepo i zdravo napredovala. Dojenje je važno i za normalan psihomotorni razvoj novorođenčeta, ali samo kada je reč o donorskom mleku. Veštački proizvedeno mleko za bebe ne daje takav rezultat. Osim toga, deca koja su hranjena samo donorskim mlekom, u uzrastu od šesnaest godina imaju manje izražen rizik za pojavu povišenog krvnog pritiska i dijabetesa u odraslom dobu.
šta karakteriše prevremeno rođeno detete?
– Svaki porođaj pre 37 nedelje trudnoće, po definiciji je prevremeni. Od ukupnog broja rođene dece u Srbije, od devet do jedanaest procenata rodi se pre vremena. Od tog broja, čak dve trećine su teško bolesne. Najmanje preživele bebe u našem Institutu imale su po pola kilograma, a trenutno imamo jednu koja je teška 470 grama.
Posmatrano u brojkama, na 55.000 porođaja, koliko se godišnje obavi, deset odsto su prevremeni. Znači, prevremeno se rodi oko pet i po hiljada beba, a kod nas završi od 900 do 1.000. To su bebe kojima treba potpuna zdravstvena nega sa lečenjem, i, naravno, zdrava ishrana sa humanim mlekom, prikupljenim od majki donora.
Nažalost, nemamo ga u dovoljnim količinama da bi mogli da ga ustupimo porodilištima, ili hirurškim ustanovama u kojima se obavljaju operacija na crevima kod prevremeno rođenih beba.
Koji su uzroci koji dovode do prevremenog rađanja?
– Kao uzroci prevremenog rađanja spominju se bolest majke, poremećaji vezani za zdravstveno stanje bebe, loši uslovi života, mada je pravi uzrok najčešće nepoznat. Zato je i važno da novorođenče u prvim danima života konzumira hranljivo majčino mleko, bogato vitaminima, mineralima, ugljenim hidratima i ostalim korisnim sastojcima važnim za razvoj organizma. Ali, ako je majka iz nekog razloga uskraćena da doji svoju bebu, humano donorsko mleko je apsolutno adekvatna zamena.
Utvrđeno je da humano mleko poseduje mnogobrojne imunoaktivne supstance – specifična antivirusna i antibakterijska antitela, nespecifične imunoglobuline, laktoferin, lizozim, različite citokine, limfocite i polimorfonuklearne leukocite. Rečju, sve one sastojke koji treba da izgrade imuni sistem malenog ljudskog bića.
Uputstvo
Dobrovoljan davalac može da bude svaka zdrava majka koja ne puši, ne konzumira alkohol i psihoaktivne supstance, a ima više mleka nego što je potrebno njenoj bebi. Takođe, mora da ima uvid u seksualno ponašanje svog partnera zbog polno prenosivih bolesti. U svakom slučaju, provera se vrši na HIV, hepatitis i citomegalovirus.
Ukoliko želi da učini humano delo i pomogne, može da se javi radi detaljnijih informacija, na telefon Instituta za neonatologiju: 011-3630-127, 011-3630-127. Može i na e-mail: bankamleka@ gmail. com, ili na sajtove: www.neonatologija.rs, www. bankamleka.rs, Facebook stranica – Podrzi i ti razvoj prve banke humanog mleka u Srbiji.
Komentari (0)